Уряд визнав такими, що втратили чинність, та такими, що не застосовуються на території України, державні санітарні норми й правила, видані центральними органами виконавчої влади Української РСР та СРСР. Відповідне розпорядження Кабміну набуде чинності з 1 січня 2017 року, пише Черкаський край.
Як зазначають у Держсанепідслужбі України, це наблизить санітарне законодавство України до законодавства Євросоюзу, забезпечить санітарне й епідемічне благополуччя населення та водночас — дерегуляцію бізнесу. Перестануть бути чинними неактуальні СаНПіни, нормативні акти, видані в УРСР та СРСР. Наприклад, один із документів регламентує категорії робочих та службовців, яким має видаватися спецмило додому, понад норму мила на підприємствах біля умивальників (дата прийняття — 1923 рік).
Нова концепція безпорогового впливу передбачає, що важливо не перевищення рівня показника (адже будь-яка наявна шкідлива речовина вже чинить негативний вплив), а те, як довго вона впливає на організм. За часів незалежності напрацьовано близько сотні нормативних актів у сфері епідемічного благополуччя з урахуванням європейських вимог, які включають безпороговий підхід, серед них — гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною, норми радіаційної безпеки, методичні рекомендації «Оцінка ризику для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря».
Розпорядження набуде чинності тільки через рік — у Держсанепідслужбі вважають, що запровадженням такого перехідного періоду влада намагається уникнути колапсу, щоб працівники контролюючих органів та суб’єкти господарювання могли підготуватися та безболісно перейти до нових правил.
Не ті тепер санстанції
А тим часом і самі санепідемстанції в країні фактично ліквідували. Більшість їхніх обов’язків (а також функції фітослужби, ветконтролю та служби з питань захисту прав споживачів) предають Державній службі України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужбі). Вона все ще формується й підпорядкована Мінагрополітики. А про епіднагляд, який залишився МОЗу, дбатиме Центр громадського здоров’я, який теж ще створюється.
— Які функції санепідслужби зараз? — поцікавились ми у Віри Чиж, начальника головного управління Держсанепідслужби у Черкаській області, головного державного санітарного лікаря області.
— Незважаючи на оголошення реорганізації, наші фахівці продовжують виконувати основні функції. А саме: здійснюємо соціально-гігієнічний моніторинг, розслідуємо причини й умови виникнення інфекційних захворювань. Організовуємо заходи для виявлення та усунення негативного впливу шкідливих фізичних, хімічних, біологічних й інших факторів, які становлять небезпеку для здоров’я та життя людей.
Мікроби, почекайте… закінчення реорганізації!
— Чи позначається обмеження функцій санепідслужби на здоров’ї черкащан?
— Звичайно. Мораторій на перевірки призвів до зменшення відповідальності суб’єктів господарювання в дотриманні вимог санітарного законодавства, — констатує головний санітарний лікар області. — Про це свідчать матеріали розслідувань спалахів гострих інфекційних захворювань, харчових отруєнь на Черкащині, зокрема й серед дітей. Кількість отруєнь за останні роки значно збільшилася. В поточному році сталося два спалахи гострих кишкових інфекційних захворювань у дитячих дошкільних закладах Черкас. Торік в області зареєстровано десять спалахів гострих інфекційних захворювань, під час яких постраждало 84 особи, з них 34 дитини.
З наших повноважень було вилучено запобіжний нагляд за дотриманням санітарного законодавства на етапі відведення земельної ділянки під будівництво об’єктів, контролю за ходом будівництва та введення в експлуатацію. Це призвело до хаотичної забудови чи реконструкції приміщень. І, як наслідок, до збільшення скарг населення на незадовільні умови проживання: на шум від роботи вентиляційного, холодильного обладнання, систем кондиціювання об’єктів громадського призначення, підприємств ресторанного господарства, розміщених на перших поверхах житлових будинків, на шкідливі викиди промислових підприємств…
Відсутність державного нагляду без зміни свідомості кожної людини дається взнаки…
— Чи переходять ваші працівники у Держпродспоживслужбу, якій передали більшість обов’язків санстанцій?
— Це вирішує кожен особисто. Проте на сьогодні працівники санепідслужби не ознайомлені ні зі структурою, ні зі штатами Держпродспоживслужби. Крім того, днями постановою Київського апеляційного адміністративного суду визнано протиправним та скасовано абзац постанови Кабміну №442 (яка й узаконює створення нового органу) щодо реорганізації Держсанепідемслужби, — констатує Віра Чиж.