Усенародне віче пам’яті борців за волю України відбулося у неділю, 24 квітня, на Чигиринщині. Сюди звідусіль з’їхалися тисячі людей. Нинішні холодноярські вшанування вже двадцять перші за ліком.
Відкрив пам’ятний мітинг у селі Мельники курсант Одеської морської академії Олександр Красюк, інформують у прес-службі Черкаської ОДА. Це він із товаришами два роки тому співали гімн України на плацу академії в Севастополі, лишившись вірними Батьківщині. Юнак родом із Черкащини.
– Визвольна боротьба саме в Холодному Яру стала взірцем для патріотів багатьох поколінь, – зауважує голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко. – Таких, як Олександр Красюк. Нині на захист волі України стали новітні холодноярівці. У добровольчому батальйоні «Айдар» постав штурмовий загін «Холодний Яр». «Холодним Яром» зветься бронетанковий батальйон у складі полку «Азов». А чорні холодноярські знамена майорять поруч із державними та полковими стягами по всій лінії фронту. Ушановуючи сьогодні полеглих під чорними прапорами Холодного Яру, перед їхньою пам’яттю ми спільно присягнули зробити все можливе, щоб Україна зберегла незалежність. Незалежність, здобуту ціною крові наших прадідів.
Очільник області вручив почесні відзнаки «Холодний Яр» воїнам АТО. Посмертно нею нагородили загиблого бійця, колишнього депутата облради Анатолія Чупилку. Батькову відзнаку отримав син.
– Для мене велика честь сьогодні бути тут, – говорить перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко. – Добре, що в нас є ця історична пам’ять і що на Черкащині її справді бережуть. Я часто буваю в зоні АТО, сьогодні бачу тут багато знайомих облич. Воїни з Черкащини особливі, в них міцний стрижень і дух. Вони – одні з найкращих, бо мають історичний код вільної черкаської землі.
Цього дня в Холодному Яру урочисто відкрили пам’ятник на могилі одного з провідників гайдамаччини Гната Голого.
На Черкащині вшанування героїв Холодного Яру об’єднали патріотів (ФОТО) (фото) - фото 2
У 30-40-х роках 18 століття загін Гната Голого діяв в околицях Тульчина, Немирова та Звенигородки. Остання історична згадка про отамана гайдамаків датована 1748 роком. За свідченнями істориків, похований він був при в’їзді в Холодноярський ліс.
– Радий, що до вшанування героя гайдамаччини Гната Голого сьогодні долучилося стільки молоді чи не з усіх куточків України, – зазначив заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Сергій Овчаренко. – Це свідчить про те, що кожен з нас пам’ятає свою історію, шанує традиції. Пишаюся тим, що у ці дні ми згадали про одного із засновників гайдамацького руху на Черкащині Гната Голого, який згодом став для холодноярських бійців у 20-ті роки 20 століття натхненником та яскравим прикладом.
Нагадаємо, саме про Гната Голого, ярого борця за волю України, писав Іван Карпенко-Карий у своїй історичній драмі «Сава Чалий». Тож не дивно, що рядки з його твору увіковічнили у камені на могилі відомого гайдамаки.
Ушанувальні заходи на Чигиринщині тривали увесь день. Паломники відвідали тутешні пам’ятні місця. Нагадаємо, перший день холодноярських ушанувань приймали Черкаси. Почали їх тут символічно – з відкриття пам’ятника борцям за волю України на алеї Слави.