3,4 тисячі захисників та захисниць України знаходились У полоні, ще 15 тисяч вважали зниклими безвісти станом на кінець грудня 2022 року. Тоді про це було повідомлено Альоною Вербицькою, уповноваженою президента з питань забезпечення прав захисників України.
Питання обміну полоненими неймовірно складне та довге, особливо якщо його вирішувати з рф. Найбільше, що можуть зробити родичі полонених - це максимально проінформувати усі інстанції та органи про те, що їхній родич чи родичка можливо знаходиться у полоні.
Що потрібно робити для пошуку зниклого та що не рекомендується робити
В перемовинах з рф про обмін військовополоненими усі механізми та алгоритми не діють. Про це розповіла Ольга Решетилова - координаторка та правозахисниця Медійної ініціативи за права людини. Тому при зникненні рідної людини для її пошуку пошуку єдиного шляху немає. Але потрібно виконати увесь алгоритм, який прописаний координаційним штабом з питань визволення військовополонених. Це рекомендують робити українські служби та активісти.
Перший крок - це звернення до Національної поліції та національного інформаційного бюро за коротким номером 1648. Потрібно повідомити про те, що близька людина зникла безвісті або може знаходитись у полоні за певною інформацією.
Коли людина йде на військову службу, її родичі повинні забезпечити себе всією інформацією про нього, тобто знати прізвище, ім'я, дату народження, посаду, військову частину, звання. Також рекомендовано дізнатись номери телефонів командирів. Важливо мати номери телефонів побратимів, тому що вони можуть стати свідками зникнення, що допоможе в пошуку.
Пошуками зниклих безвісті та військовополонених займаються українські громадські організації. Однією з них є Медійна ініціатива за права людини, яку представляє Ольга Решетилова. Такі громадські організації проводять опитування серед звільнених полонених, мають свої канали інформації.
Мовчати точно не потрібно. Але не варто розголошувати про заслуги рідної людини, бойовий досвід, патріотичну позицію. Якщо зниклий знаходиться у полоні, ми не можемо знати, що він говорить там на свій захист.
На сьогоднішній день є багато людей, метою яких є нажитися на чужому горі. Вони можуть пропонувати за великі гроші знайти вашого близького родича. Краще не звертатися до не перевірених організацій. Також не можна їхати на окуповані території або до рф для повернення полоненого. Ніхто не гарантує вашу безпеку на території, яку контролює ворог.
Куди можна звернутися за допомогою
Національне інформаційне бюро
КОНТАКТИ:
Гаряча лінія 1648 або 380 44 287-81-65 (для дзвінків з-за кордону)
Офіційний сайт
Telegram-бот
Viber-бот – Розшук даних по НІБ
Ел.адреса: nib.uncp.info@gmail.com
Адреса: Чоколівський бульвар, 13, м. Київ, 03186
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
КОНТАКТИ:
Громадські приймальні штабу є у Києві, Миколаєві, Вінниці, Харкові та Львові. Кожна приймальна має свої номери телефону для запису на прийом. Їх можна знайти на офіційному сайті
Електронна пошта штабу: koord.shtab@gmail.com
Телеграм-канал
Спільнота Viber
Facebook
Національна поліція України
КОНТАКТИ:
за номером телефону 102
Безплатна гаряча лінія: 0-800-50-02-02
Електронна пошта для письмових звернень: pg.npu@police.gov.ua
Міжнародний комітет Червоного Хреста
електронна пошта: ctabureau@icrc.org
Телефон гарячої лінії: 0 800 300 155
Для відкриття справи про розшук зниклого члена сім’ї можна звернутися до Товариства Червоного Хреста України за адресою вул. Пушкінська, 30, м. Київ, 01024 та/або за телефонами +380 96 304 4375 чи +380 66 250 99 57.
гаряча лінія 0-800-300-155 (дзвінки безкоштовні) або ел.пошта kyi_kyiv@icrc.org
Потрібно робити максимально все для того, щоб знайти рідну людину.