Улюблені напої становлять небезпеку для організму: дієтолог розповіла, чому слід від них відмовитись

Про шкоду цих популярних напоїв розповіла дієтолог Оксана Скиталінська . Багато людей не здогадується, якої шкоди можуть завдавати здоров'ю газовані напої. Вона навела суттєві причини, чому слід від них відмовитися.

У чому полягає шкода газованих напоїв

Цукор є важливим джерелом енергії. Без нього неможливі жодні процеси в організмі. Проте слід пам'ятати, що мається на увазі глюкоза, а не звичайний цукор-пісок, який можна набирати ложкою. Науковці мають на увазі саме глюкозу.

Нагадую, що звичний нам цукор - це сахароза, яка є сумішшю глюкози та фруктози, і якраз з цим цукром, а точніше його кількістю у нашому раціоні, пов'язано багато проблем, - розповіла дієтолог Оксана Скиталінська.

За останні 50 років в десятки разів збільшилось споживання цукру. А для людини неприродньо вживати так багато цього солодкого продукту.

За поясненнями Оксани Скиталінської, 330 мл банка кока-коли містить приблизно 39г добавленного цукру.

Яку шкоду має цукор у газованих напоях

Наявність цукру в улюблених напоях призводить до погіршення пам'яті, особливо короткої, до прискорення старіння мозку, накопиченню зайвої ваги та відкладення жиру в клітинах печінки.

Зайвий жир у свою чергу шкодить здоров'ю, та є хронічним запаленням у всьому тілі. Він порушує обмін речовин, баланс гормонів, та провокує прискорений процес старіння.

Також при засвоєнні організму великої кількості глюкози та фруктози, цукри з'єднуються з жирами та білками. А це призводить до утворення стійких молекул, які мають здатність руйнувати еластин та колаген. Внаслідок цього погіршується стан судин шкіри, кришталика ока, аорти та еритроцитів, які переносять кисень.

Постійно підвищений рівень глюкози та її різкі стрибки не дуже добре впливають на організм. У чоловіків це провокує ризик зростання алопеції, тобто облисіння.

Альтернатива цукру

Найпопулярніший еритритрітол, про який говорять, що він є безпечним та рекомендують його, насправді таким не є тому, що він провокує утворення тромбів.

Оксана Скиталінська пише:

Cистематичне вживання напоїв із штучними підсолоджувачами розвиває ожиріння та підвищує ризик цукрового діабету 2 типу, нейродегенеративних захворювань, онкологічних (рак молочної залози у жінок в менопаузі, рак товстого кишечника, простати, нирок) та серцево-судинних захворювань.

Попри все, солодкий смак таких напоїв вводить в оману наші відчуття та організм: не отримавши порцію солодкого, а тільки відчувши її, клітини організму поступово стають не чутливими до інсуліну.