За шведським столом, на якому море смачної їжі, нелегко пам'ятати про норми етикету та правила поведінки. Експертами озвучено список із шести правил етикету за шведським столом.
Необмежені порції, свобода вибору страви, а також розмаїття наїдків не дає за шведським столом зосередитись на нормах етикету та правилах поведінки. Однак, незважаючи на цей демократичний формат, існують і за шведським столом також обмеження та вимоги.
Використання різних тарілок
За правилами етикету, не можна накладати в одну тарілку одразу все, тобто: десерти, салати, рибу і м'ясо. Для цих страв треба брати різні тарілки, та не лінуватися кілька раз підійти до столу.
Також існує правило, що одна тарілка повинна використовуватись тільки для одного прийому їжі. Якщо є бажання покласти на цю ж тарілку добавку страви - так робити не можна. Для цього потрібно взяти чисту тарілку. Чашок, келихів та столових приборів це також стосується.
Їжа з гіркою на тарілці
Часто буває, що гість переоцінює свої сили, та накладає у тарілку всього побільше, а потім не може цього з'їсти, і залишає. Краще брати тільки ті страви, які смакують, щоб їх з'їсти, а потім сходити ще раз.
За порадами дієтологів краще брати різні страви маленькими порціями. Це дасть змогу не тільки скуштувати різні види страв, а й повільніше їсти, що є корисним для травлення.
Не можна брати їжу руками
Це правило є одним з головних за шведським столом. Не ввічливо стосовно оточуючих, та не гігієнічно брати їжу руками. Для різних продуктів чи страв є спеціальні прилади: лопатки, щипці, виделки, ложки. Хліб, десерти чи фрукти - не є винятком. Так само не можна перекладати їжу своєю ложкою або вилкою з загального посуду.
Яка страва повинна бути у центрі тарілки
Продукти розміщати на тарілці також потрібно за правилами етикету. Спочатку накладають основне блюдо і приправи, потім гарнір, зелень і овочі. Етикет говорить, що птицю, рибу чи м'ясо потрібно помістити в центр тарілки, гарнір - ліворуч і праворуч від головної страви, а зелень зверху праворуч. Соуси викладаються у праву верхню частину тарілки над зеленню. З цієї причини на шведських столах тарілки завжди такі великі.
Не можна пхатися за столом
Не слід, та є поганим тоном показувати те, що ви є дуже голодні та бігти до столу, і накладати в тарілку багато їжі. За етикетом потрібно спокійно чекати, щоб за столом було вільне місце, і тоді підходити по свою порцію.
Не можна довго вибирати страву
Як не варто поспішати біля шведського столу, так само і не слід довго затримуватися біля нього, щоб не заважати іншим. А перебирати страви чи продукти, щоб знайти найкращий, у такому форматі ресторанах, взагалі не прийнято. Потрібно брати ті шматки чи порції, які знаходяться згори чи з краю, або розташовані ближче до вас.