Об'єкти критичної інфраструктури будуватимуть на ділянках, які перейдуть у власність держави. В Україні планується надати дозвіл на вилучення, або відчуження земельних ділянок та інших об'єктів нерухомого майна для того, щоб будувати або реконструювати об'єкти критичної інфраструктури. А головне, що для цього не знадобиться рішення суду чи згода власника.
Про це йдеться у законопроекті №8225 на сайті Верховної Ради.
Що це означає для громадян України
Не на усі об'єкти нерухомого майна буде поширюватися дія цього законопроекту. Якщо відповідні фахівці визначать, що ділянка є необхідною для будівництва, або відновлення та реконструкції об'єктів критичної інфраструктури, тоді держава її може забрати.
Юрист Олександр Моргун пояснив, що держава може вилучити земельну ділянку у випадку, якщо потрібно на цій ділянці збудувати електромережу, встановити нову електростанцію чи трубопровід.
У законопроекті йдеться про те, що на ділянці, яка перейде у власність держави будуватимуть об'єкти критичної інфраструктури першої та другої категорії:
- об'єкти загальнодержавного значення, які є особливо важливими, та мають значний вплив на інші об'єкти критичної інфраструктури, які при порушенні функціонування призведуть до кризової ситуації державного значення;
- об'єкти, які мають життєво важливе значення та при порушенні їх функціонування виникне кризова ситуація регіонального значення.
Чи отримають компенсацію українці за втрачену ділянку
Автори законопроекту внесли пропозицію виплати компенсації землевласнику, ділянка якого перейде у державну власність. Грошова та експертна оцінка земельної ділянки і звіт про це впливатимуть на розмір компенсації. Сума виплати буде встановлена згідно звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, та звіту про оцінку об'єктів нерухомого майна, яке відрізняється від земельної ділянки, якщо воно знаходиться на ній.
Цей законопроект знаходиться у Верховній Раді з листопада 2022 року. Коли саме він буде розглядатись депутатами, поки що невідомо. Хоча у січні 2023 року, Комітетом з питань аграрної та земельної політики було рекомендовано Верховній Раді включити цей документ до порядку денного сесії.