З метою профілактики туберкульозу вакцину БЦЖ вводять людям по всьому світу. Окрім цього вона знижує дитячу смертність, ризик розвитку алергій, діабету I типу і навіть зменшує захворюваність та смертність від коронавірусу серед діабетиків.
У своєму масштабному дослідженні медики Массачусетської лікарні протестували вплив БЦЖ на лікування раку сечового міхура. А також дійшли важливого висновку стосовно хвороби Альцгеймера: вакцина БЦЖ знижує ризик її виникнення та пов’язаної з нею деменції.
Нагадаємо, що БЦЖ – це скорочення від “Бацила Кальметта – Герена” (французькою Bacillus Calmette – Guerin, BCG). Її створили ще більше 100 років тому, проте досі не існує жодного аналогу, ефективного для профілактики туберкульозу.
БЦЖ містить живу, але ослаблену бичачу туберкульозну паличку (Mycobacterium bovis). Бактерія безпечна для людини і надає стійкості до спорідненого небезпечного патогену – збудника туберкульозу Mycobacterium tuberculosis.
Яких висновків дійшли вчені
У дослідженні в Массачусетсі взяли участь 6467 чоловіків старше 50 років, які пережили конкретну операцію на сечовому міхурі – первинну трансуретальну резекцію пухлини. 3388 з них отримували БЦЖ у межах лікування – її вводили у сечовий міхур. У результаті пацієнти живуть довше і у них знижується ризик рецидиву.
Що стосується хвороби Альцгеймера, то виявилося, що вакцина БЦЖ сприяє зменшенню захворюваності майже в 1,4 рази. Найсильніший вплив вакцина продемонструвала на пацієнтів віком понад 70 років.
Також БЦЖ суттєво знизила показники смертності від нейродегенерації.