Золотистий цвіт та дивовижні ніжно-солодкі пахощі: проходячи повз квітучу липу, її справді важко не помітити. Зазвичай це дерево прикрашає міські парки та алеї, росте також у лісах та обабіч доріг. Ефективний природний антисептик робить повітря чистішим, поглинає пил і шкідливі домішки. Навіть нетривала прогулянка липовою алеєю тихим літнім вечором подарує спокій та підніме настрій.
Якими корисними властивостями володіє цвіт липи
Липа здавна відома своїми корисними та лікувальними властивостями. Напої з цвіту дерева:
- зміцнюють імунітет;
- захищають від простудних захворювань;
- слугують хорошим відхаркувальним, потогінним і сечогінним засобом;
- знімають набряки;
- полегшують біль;
- нормалізують роботу кишківника і шлунку;
- запобігають виникненню склеротичних бляшок.
Як правильно збирати та зберігати липовий цвіт
Хочете поповнити колекцію корисних рослин липовим цвітом? Значить, вам треба поквапитися: липа квітує лише десять-п’ятнадцять днів, і треба вловити момент, щоб зібрати цвіт вчасно — у сонячну суху погоду, коли більшість квіток вже розкрилися. Бо якщо зібрати вологе липове суцвіття після дощу, то під час сушіння воно потемніє і втратить цілющі властивості. Також не варто ламати гілки — наступного року ви ймовірно повернетеся до цього дерева за цвітом! Тому зривайте акуратно, а краще — зрізайте ножицями суцвіття разом із крильчатками.
Сушити зібране суцвіття слід 2−3 дні на папері або на мішковині, розклавши квітки тонким шаром. Для зберігання перекладіть його у скляну чи керамічну тару, до паперових чи полотняних пакетів. Зберігайте у темному сухому місці.
Чим корисний липовий чай і чи можна вживати його щодня замість звичайного
Липовий чай — напій, який добре втамовує спрагу влітку і приємно зігріває взимку. Напій позитивно впливає на жіночий організм: оскільки у суцвіттях є речовини (фітоестрогени), близькі до жіночих статевих гормонів, то чашка запашного чаю врятує від болю під час критичних днів, сприяючи нормалізації порушеного менструального циклу, та під час клімаксу.
Але не слід замінювати липовим чаєм звичайний, адже у великих дозах цей напій перевантажує серце та нервову систему. Якщо переборщити з тонізуванням ним організму, може підвищитися тиск та мучити безсоння. Достатньо випивати одну чашку липового чаю на добу, час від часу роблячи паузу на кілька днів.
Окрім чаю, липу активно використовують і в інших кулінарних цілях: листя дерева додають у салати та тісто, алкоголь та варення. Здавна відомі лікувальні та дієтичні властивості липи.