Пам'ятний знак святителю-хірургу Луці (Валентину Войно-Ясенецькому), доктору медичних наук та цілителю відкрили та освятили у Черкасах. Розташований він на вулиці, названій на честь цього видатного лікаря (колишня Менделєєва), де зосереджені найбільші медичні заклади регіону.
Громадське зібрання розпочалося з хвилини мовчання, якою присутні вшанували всіх полеглих за волю України героїв.
Відкрили пам’ятний знак на честь святителя-хірурга Луки міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, перший заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Наталія Кравченко, митрополит Черкаський і Чигиринський ПЦУ Іоан та скульптор, член Спілки народних майстрів України Володимир Толстоп’ятов.
У правій руці святителя-хірурга – православний хрест, у лівій – одна з його відомих наукових книг «Нариси гнійної хірургії». На кам’яній скрижалі поруч викарбувані слова-життєве кредо Святителя, які він завжди повторював: «Головне в житті завжди робити добро. Якщо не можеш зробити добро велике – постарайся зробити хоча би маленьке». Пам’ятний знак виготовили за кошти меценатів.
Священики на чолі з владикою Іоаном звершили молитву і освятили пам’ятний знак.
Владика відзначив Благословенною грамотою Черкаської єпархії ПЦУ колективи комунальних підприємств, які долучилися до встановлення пам’ятника та впорядкування території навколо. Доклали зусиль і фахівці департаментів архітектури та містобудування, дорожньо-транспортної інфраструктури та екології, охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради.
Відзнаки Православної Церкви України були вручені скульптору та меценатам. Колективам медичних закладів Черкас та області вручили благословенні грамоти святителя-хірурга Луки з моральними принципами лікаря, які свого часу були ним сформульовані.
Довідка:
Святитель-хірург Лука відомий для багатьох медиків з усього світу як професор Валентин Войно-Ясенецький. Він був справді унікальною постаттю, бо поєднав у своїй іпостасі науку та релігію. Одночасно був професором хірургії, лікарем-практиком та православним архієпископом, викладачем і громадським діячем. Працював земським лікарем та військовим хірургом, оперував поранених у шпиталях під час Першої та Другої світових воєн. За свої релігійні переконання пережив 11 років сталінських в’язниць і заслань.
Святий Лука – автор більше 50 наукових праць із хірургії та більше тисячі духовних проповідей і богословських трактатів. За його підручниками навчаються студенти медики та лікарі–практики багатьох країн світу і вважають своїм духовним покровителем. Четверо дітей святого Луки також обрали шлях медицини.
Доля святителя Луки та родини Войно-Ясенецьких пов’язана і з нашою областю. Родом з Черкащини була його дружина Анна Ланська. Тривалий час у місті Черкаси жили з родинами брати святителя – Володимир і Павло Ясенецькі-Войно, тут доживали віку й поховані батьки – Фелікс Станіславович та Марія Дмитрівна й сестра Ольга. У Черкасах народилася донечка Олена і була охрещена у Свято-Троїцькому соборі, який височів тоді на Пагорбі Слави. 1908 року Валентин Феліксович (майбутній святитель Лука) жив разом із сім’єю і працював земським лікарем у селі Деньги Золотоніського району.