Громадяни України мають право отримувати фінансову допомогу у випадку втрати роботи. Для цього потрібно зареєструватися у центрі зайнятості. Існують певні умови, за якими такі виплати надаються.
Закон "Про внесення змін до Закону про безробіття в умовах війни" спростив отримання статусу безробітного та соціальних виплат для внутрішньо-переміщених осіб. Також під цей закон підпадають громадяни України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
Щоб оформити статус безробітного, потрібно подати заяву до центру зайнятості. Це можна зробити особисто, через телефонний дзвінок або в електронній формі. Такі вимоги діють під час воєнного стану.
Після його завершення безробітний повинен подати до центру зайнятості такі документи протягом 30 днів:
- трудову книжку;
- документ про освіту або дублікат;
- військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися від строкової служби.
ВПО також повинні надати заяву про те, що трудові відносини припинені або документ, який це підтверджує. Якщо це зроблено у судовому порядку - то рішення суду. Якщо заява роботодавцю відправлена рекомендованим листом, то потрібно надати квитанцію, що підтверджує відправлення.
Безробітний отримує статус з першого дня реєстрації. З цього ж часу почне надаватися допомога.
На розмір допомоги впливають кількість стажу та зарплата. Максимальна виплата по безробіттю у 2023 році може становити 10 050 грн.
Фінансова допомога визначається у відсотковому значенні до середньої зарплати залежно від страхового стажу. Та сума не повинна бути меншою за мінімальний розмір допомоги по безробіттю, яка встановлена правлінням Фонду для таких громадян:
- до 3 років – 50%;
- від 3 до 6 років – 55%;
- від 6 до 12 років – 60%;
- від 12 до 18 років – 65%;
- від 18 до 24 років – 70%;
- від 24 до 30 років – 75%;
- понад 30 років – 80%.