"Устародавнення" міста на Тясмині відбулося... рішенням сесії міськради.
Розглянувши висновки науково-археологічних досліджень щодо уточнення віку Сміли, міська рада на сесії 25 серпня ухвалила рішення, що за два тижні, коли відзначатиметься День міста, городяни й гості святкуватимуть не 467-у, а 612-у річницю від заснування цього населеного пункту.
За відповідне рішення проголосували всі смілянські обранці, котрі були присутні на сесії.
– Робота зі встановлення часу заснування міста була розпочата ще у 1990 році і триває нині, – заявив з трибуни сесії начальник міського відділу культури Валерій Ярошенко.
За його словами, розповідь про дівчину Смілу, на честь якої нібито назвали місто – це лише легенда, а визначений тепер вік Сміли – це результат ґрунтовної науково-дослідницької пошукової роботи. Зібрані археологами матеріали, за словами Валерія Васильовича, свідчать про той факт, що на території нинішньої Сміли майже у самісінькому центрі стояв середньовічний замок, час зведення якого – ХІV століття, а саме 1397 рік, який можна визначити як рік заснування Сміли.
– Ми навіть маємо лист від Національної спілки краєзнавців України за підписом голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України кандидата історичних наук Василя Мельниченка та лист завідувачки кафедри історії Національного університету Києво-Могилянської Академії професора Наталі Яковенко, які підтверджують, що наші дослідження мають право на життя, і роком заснування Сміли можна вважати 1397 рік, – переконливо закінчив Валерій Ярошенко.
Втім, чимало смілянських краєзнавців, не приймаючи аргументів пана Ярошенка, наполягають на спірності питання про час заснування Сміли. Тим часом, цьогоріч ця проблема із наукової перетвориться на громадську: відзначення 612-ої річниці міста стане святом усіх смілян.