Як повідомили в прес-службі Черкаського МВК, відтепер кожен небайдужий до долі черкаських каштанів може долучитись до їх відновлення. Міська влада організовує Фонд спасіння каштанів. Приватний підприємець, велика організація, політична партія чи просто звичайний житель Черкас можуть надати посильну допомогу, перерахувавши кошти на рахунок.
– Для боротьби із каштановою міллю, яка пошкодила усі дерева у місті, необхідно близько 200 тисяч гривень, – розповідає начальник відділу екології та раціонального природокористування міськвиконкому Володимир Гусаченко. – Цього року у міському бюджеті таких коштів немає. Що буде наступного року – складно передбачити. Тому ми звертаємось до усіх, хто переймається долею черкаських каштанів, допомогти місту зібрати кошти на їх відновлення.
На бульварі Шевченка налічується 1 517 каштанів, по всьому місту цих дерев понад 4 тисячі.
Черкаські каштани страждають від каштанової мілі – гусіні, яка завдає значної шкоди каштанам та деяким видам кленів, живлячись всередині листка, знищуючи до 70 % його поверхні. У результаті дерева передчасно скидають таке листя, а у вересні починають частково відновлюватись і вдруге цвісти, що дуже знесилює дерево і може призвести до його загибелі.
Найефективнішим і найбільш безпечним варіантом в умовах міста у боротьбі з каштановою міллю є випуск трихограми – природної комахи. При розмноженні самка трихограми відшукує відкладені на листку яйця молі і відкладає всередину своє яйце. Приблизно через добу личинка починає харчуватись, поступово виїдаючи яйце господаря, таким чином знищуючи шкідника.
На кожне дерево необхідно використати близько 50 тисяч таких комах. Їх розміщують на деревах у спеціальних пакетиках. Випускати трихограми найкраще в три прийоми: на першому етапі – 10 тисяч, через 5-7 днів – 30 тисяч комах, іще через 5-7 днів – 10 тисяч.
У Черкасах трихограми вирощують у науково-виробничому центрі «Черкасибіозахист». Коштують 50 тисяч комах близько 15 грн.