Сьогодні, 23 лютого, для православних розпочався Великий Піст тривалістю 48 днів. Істинний Піст (говіння) — це не лише відмова від певної їжі, але віддалення від зла, стримання від злослів’я, неправди, подавлення в собі гніву, служіння ближньому, очищення душі та молитва.
Дотримання Посту готує організм до зміни пори року та переходу на нові продукти харчування. Пропонує Рідна Черкащина
Знаючи правила складання раціону, можна покращити не лише стан здоров’я, але й душевний стан, оскільки організм очищується від шкідливих та токсичних речовин.
Під час Великого Посту харчування має бути:
— збалансованим, тобто містити макронутрієнти (білки, вуглеводи, жири) та мікронутрієнти(вітаміни, мінерали, фітонутрієнти);
—оптимально приготовленим, тобто зберегти всі цінні компоненти для їх кращого засвоєння;
—вживатися невеликими порціями, але часто – 5-6 разів в день, бажано у теплому вигляді.
Білки дають силу м’язам, забезпечують імунітет та нормальну роботу внутрішних органів.
Враховуючи, що рослинні білки часто мають дефіцит тих чи інших амінокислот, потрібно комбінувати різні продукти та часто готувати страви у вигляді пюре, паст – при подрібнюванні рослинні білки краще засвоюються.
Білкові продукти потрібно вживати під час кожного прийому їжі.
Джерела рослинних білків: бобові (квасоля, горох, нут, сочевиця, арахіс), картопля, крупи, горіхи, насіння.
Вуглеводи вибирати так звані повільні, тобто такі, які повільно засвоюються та дають тривале відчуття енергії.
Джерела: різноманітні крупи, хліб зерновий, висівковий, український; біле борошно замінити на пшеничне цільнозернове та житнє обдирне; овочі, фрукти та ягоди – як у свіжому, так і у вигляді страв, а також морожені та сушені.
Дотримуватися різнокольоровості у виборі продуктів – кольорові пігменти захищають організм від запалень та втоми, постачають деякі вітаміни.
Жири дають енергію, підтримують імунітет та забезпечують роботу клітин організму.
Джерела: суміш оливковкової, соняшникової та кукурудзяної олій – використовувати для додавання у готові страви, горіхи волоські, мигдаль; насіння льону, гарбуза, арахісове масло та халва (джерело білків та жирів).
Термічна обробка передбачає відварювання, запікання, тушкування з додаванням олії у вже