Майже легально грабують наші ліси

Масова вирубка черкаських лісів на експортний «кругляк» стає справжньою катастрофою для місцевих підприємств і економіки країни. Передає Городище

– Причиною зриву одного з останніх аукціонів із продажу деревини – великої партії черкаського дуба – став конфлікт між учасниками: місцевими переробними підприємствами та великими експортерами деревини за кордон, – розповідає керівник «Агентства розвитку Черкащини» Анатолій Хмільківський. – Ця ситуація яскраво продемонструвала сутність давно назрілої масштабної проблеми: потужні компанії-експортери за максимальними цінами викупають через аукціони деревину для експорту її за кордон. Таким чином, місцеві деревопереробні підприємства позбавляють можливості конкурувати на аукціонах і закупати сировину – деревину – для переробки її тут, в Україні. Це доводить до банкрутства і закриття малий та середній бізнес, це підриває економіку країни. Сьогодні для Черкащини, як і загалом, для України, стійкою тенденцією стала безперервна, а часто і самовільна та незаконна, вирубка лісу – для продажу за кордон деревини за мінімальними цінами. Згубні наслідки загрожують не лише довкіллю: зазнають краху черкаські переробні підприємства, зазнає мільярдних збитків економіка країни. Так званий «спецтариф для іноземців» ставить в нерівні умови вітчизняних виробників по відношенню до їх закордонних колег. Оформляючи «ділову» деревину як паливні дрова, «лісові ділки» отримують надприбутки. Звичайно, не без участі багаточисельного апарату чиновників, які «покривають» корупційні схеми. Внаслідок таких дій в Україні зупиняються переробні підприємства, а держава недоотримує значні суми прибутку і перетворюється на сировинну базу для інших країн. Можна сказати, ми просто «даруємо» сировину за півціни.

Анатолій Хмільківський акцентує увагу на тому, що ліс, який нині вирубують, практично не надходить на наші деревообробні підприємства для подальшої переробки, а цілком і повністю експортується як необроблена деревина.

Аби щоб усунути катастрофічні наслідки, діяти треба негайно. Насамперед – заборонити вивезення необробленої деревини за кордон. Інвестування значно зросте, якщо буде прогнозовано пріоритетне постачання деревини вітчизняному виробнику. Очевидно, що відновлення виробництва займе не кілька днів, відтак потрібно сформулювати чітку довгострокову державну політику та зафіксувати ціни у абсолютних значеннях.

Потенційно, ми можемо переробляти деревину в Україні та експортувати за кордон уже готову продукцію, наприклад, меблі та напівфабрикати (ДСП, МДФ). Експорт готової продукції також значно вигідніший для зовнішньоторговельного балансу – крім того, при успішній реалізації таких планів, наша країна загалом та Черкащина зокрема покращать стан лісового фонду та збалансують витрати на деревообробку.