У багатьох складальних і ремонтних цехах, складах, логістичних центрах та інших подібних об'єктах доводиться мати справу з багатотонними вантажами: піднімати й опускати, а також транспортувати їх по технологічному ланцюжку. Для цього використовуються найрізноманітніші види підйомно-транспортного устаткування, найпоширенішим із яких є мостові крани.
Різні моделі кранів мостового типу можуть істотно різнитися між собою по конструкції, комплектації та технічним параметрам, головним з яких є гранична вантажопідйомність. Що стосується конструкції, то у всіх мостових кранів є пролітний міст, який складається з однієї або ж двох поперечних балок, до торців яких кріпляться кінцеві балки з ходовими візками, що забезпечують переміщення уздовж всього прольоту дільниці по підкранових коліях.
Якщо міст має одну поперечну балку, то кран прийнято називати однобалочним; якщо дві балки - то двобалочним. Цілком очевидно, що двобалочний мостовий кран могутніше і надійніше однобалкового аналога. Як правило, двохбалочна конструкція застосовується в тих кранових машинах, які розраховані на роботу з більш важкими вантажами (від 15-20 тонн і більше).
Аналогічно і по системі кріплення підкранових колій. Більш надійними і безпечнішими є опорні крани, у яких колії закріплюються на спеціально побудованих для цих цілей опорах (колонах) із залізобетону або металу. Основні недоліки опорних моделей кранів: більш висока вартість (через додаткові витрати на спорудження опор), зменшення корисної площі, створення «мертвих» зон, погіршення огляду дільниці.
У підвісних кранів колії кріпляться безпосередньо до капітальних перекриттів будівлі. Великою перевагою кранових установок підвісного типу є той фактор, що вони не займають місця на ділянці, тому особливо зручні там, де досить обмежена робоча площа. Таким чином, можна зробити висновок: якщо треба працювати з особливо важкими вантажами, а також і поза приміщенням (на відкритому майданчику), то можливе застосування тільки опорного крана, в інших же випадках краще вибрати мостовий підвісний кран, ціна якого менше.
На мосту закріплюється таль, яка може вільно переміщатися уздовж нього (тобто поперек прольоту), а міст, у свою чергу, може рухатися по підкранових коліях на всю довжину прольоту. Таким чином, забезпечується переміщення вантажу практично в будь-яку точку робочої ділянки (за винятком «мертвих» зон у підвісного крана).
Як правило, на мостові крани встановлюється електрична таль, хоча у деяких випадках (при роботі в малоінтенсивному режимі з не дуже важкими вантажами) може застосовуватися і ручна таль. Аналогічно - і щодо приводу для переміщення талі і прогонової моста. В основному крани мостового типу комплектуються частотним електроприводом і мотор-редуктором, проте можливо і застосування ручного (механічного) приводу.
Недорого купити сучасний мостовий кран стандартного виконання або замовити його проектування і виготовлення в індивідуальному порядку можна на Київському заводі підйомно-транспортного устаткування, продукція якого повністю відповідає світовим стандартам щодо якості та безпеки в цій галузі.
Більш детальна інформація - на сайті КЗПТО https://kzpto.com.ua