Українці не звикли, що ринок прогресивних технологій може представлятися вітчизняними виробниками. Тим більше вкорінився стереотип про те, що сонячні батареї (панелі) за доступними цінами здатні виготовляти тільки китайці. Насправді ж в Україні з'явилися свої виробники сонячних панелей, і вони вже цілком скоро будуть крокувати в одну ногу разом із популярними компаніями-виробниками.
Хто ж є основними представниками українського виробництва сонячних батарей?
Для початку слід відмітити, що вітчизняні виробники сонячних панелей розділилися на 3 види. Розрізняє їх наявність власних виробничих потужностей.
1. Вироблено в Китаї під українським брендом
Дійсно, українські компанії можуть виготовляти якісну продукцію, однак залучатимуть для цього китайське обладнання, приміщення та робочу силу. І навіть наклейка з назвою українського бренду буде, швидше за все, виготовлятися на китайському заводі – тому що цьому є розумне пояснення. Для того, щоб конкурувати з китайцями, потрібно використовувати ресурси та потужності, які є тільки в Китаї. До таких компаній відноситься компанія Altek та частково Kvazar. Ці компанії, стабільно поставляючи сонячні панелі в Україну, забезпечують їх гарантійну підтримку.
2. Зібрано в Україні з закордонних та українських комплектуючих
Другий вид компаній – це ті, що виготовляють сонячні батареї за неповним виробничим циклом. Тобто сюди приходять матеріали та комплектуючі, з яких потім українські спеціалісти збирають панелі. Насправді для того, щоб виростити кремній та порізати його потрібне дуже дороге обладнання, яке не обов'язково купувати. Ця модель бізнесу має місце в Україні.
Kness, м. Вінниця
Завод по виробництву панелей Kness обладнано однією із найсучасніших складальних ліній в Україні – від китайського виробника Boostsolar. Лінія практично повністю автоматизована.
Потужність першої черги – 200 МВт сонячних панелей у рік. Після запуску другої черги, річна потужність заводу сягне 400 МВт.
Більшість комплектуючих для сонячних панелей завозяться з-за кордону: це і фотоелементи, і скло і плівка EVA. В Україні поки що закуповують лише алюмінієві рамки.
Складальна лінія дозволяє збирати панелі потужністю від 270 до 370 Вт.
Проте компанія поки що не продає панелі роздрібним споживачам. Як запевнили представники компанії, презентація бренду та подальший продаж сонячних батарей під цим брендом розпочнеться у другій половині 2019 року.
ENHOL Energodar, м. Енергодар
Компанія “Енхол” більше 25 років займається холодильним устаткуванням та вентиляцією. А у 2018 році була запущена нова складальна лінія по збірці сонячних панелей.
Виробник продає панелі під брендом “ENHOL Energodar”.
Для виробництва сонячних панелей, компанія закуповує китайські фотоелементи та плівку. В Україні компанія закуповує скло та рамку. В грошовому еквіваленті, відсоток українського обладнання складає менше 50%.
Максимальна річна потужність складальної лінії – 10 МВт.
Під брендом “ENHOL Energodar” зараз випускається дві модифікації батарей – полікристалічні сонячні панелі на 260 Вт та на 275 Вт. На обидві моделі виробник дає 25-річну гарантію, що ефективність не впаде більш ніж на 80%.
InfoSvyaz, м. Одеса
Компанія “Інфо-зв’язок” розпочала серійне виробництво сонячних панелей у 2016 році. Виробництво розміщується в Одесі на території заводу “Промзв’язок”.
Виробник продає панелі під брендом “InfoSvyaz”. Для виробництва панелей, компанія закуповує фотоелементи в Китаї, а в Україні відбувається повноцінна збірка сонячних панелей.
Для виробництва сонячних панелей закуповують профіль, скло та діелектрики українського виробництва. Виробник запевняє, що сонячні панелі на 60% складаються із елементів, які вироблені в Україні.
Компанія не лише виробляє сонячні панелі, але і самостійно займається розробкою та виробництвом обладнання для складальних ліній.
Станом на сьогодні, потужності складальної лінії становлять бл. 160 кВт на місяць. Після запуску другої черги складальної лінії, щомісячна потужність повинна зрости до 550 кВт.
Асортимент продукції поки що обмежується полікристалічними панелями потужністю 275 Вт, на які дають 25-річну гарантію, що ефективність не знизиться нижче 80%.
3. Виробники повного циклу
В Україні є два заводи, на яких можна виконати всі етапи створення сонячної панелі: від вирощування і порізки кремнію до складання готового фотомодуля.
Kvazar, м. Київ
Завод “Квазар” у свій час був найпотужнішим українським підприємством по виробництву сонячних панелей – під брендом Kvazar. На Квазарі є обладнання для порізки кремнію, обладнання для збірки готових фотомодулів, а також все необхідне устаткування для контролю якості виробництва. Потужності виробництва складають близько 30 МВт / рік.
Проте через скасування обов’язкової “місцевої складової”, у 2015 році завод припинив функціонування. Через деякий час було проведено реструктуризацію.
Після реструктуризації, продажем панелей займається дочірнє підприємство Квазар-7. Станом на сьогодні, компанія займається як поставкою сонячних панелей китайського виробництва під власним брендом, так і складанням панелей в Україні із імпортних елементів.
В той же час у компанії обіцяють, що при наявності замовлення на велику партію, можуть запустити все існуюче обладнання (в т.ч порізку кремнію) і забезпечити відсоток українських матеріалів і комплектуючих на рівні 50% – чого достатньо для отримання надбавки до Зеленого тарифу за “місцеву складову”.
Prolog Semicor, м. Київ
Компанія «Пролог Семікор» створена в 1997 році як виробник полірованих кремнієвих пластин для мікроелектроніки. У 2014 році компанія запустила власну лінію по складанню сонячних панелей та освоїла власне виробництво полікремнію.
Потужність виробництва сьогодні складає 12 МВт / рік. Компанія має два заводи – у Львові та Києві. Проте львівський завод орієнтований більше на мікроелектроніку.
Під брендом Prolog Semicor випускаються монокристалічні панелі потужністю від 10 до 300 вт. Виробник дає гарантію, що через 25 років панелі Prolog Semicor збережуть не менше 80% потужності.
Виробник запевняє, що частка імпортних матеріалів і комплектуючих в готових сонячних фотомодулях не перевищує 45%.
Детальніше про сонячні панелі можна взнати на сайті Джоуль.