Улун – чай-загадка. Ми звикли до зелених та чорних сортів, але китайські чайні майстри виготовляють ще й білі, жовті і неймовірно смачні улуни. Серед них є недооцінені, а також легендарні шедеври, наприклад, Да Хун Пао або Те Гуань Інь.
Улун – візитка чаю
Ароматний улун – китайський чай, в інших країнах його не виготовляють. Відрізняється середнім ступенем ферментації та складною технологією обробки. Листя окислюється трохи сильніше, ніж у зеленому чаї, але слабкіше чорного.
Також улуни класифікують в залежності від місцевості, де вирощували сировину, наприклад:
- Скельні. Родом з провінції Фуцзянь. Бувають темними (Да Хун Пао, Жоу Гуй, Шуй Сянь), їх виробляють в Уішані. Більшість світлих, у т. ч. Те Гуань Інь, роблять в повіті Аньсі.
- Гуандунські. Улуни з провінції Гуандун, ще їх називають Дань Цунами. Відрізняються цікавими нотками в ароматі: кориці, орхідеї, персика.
- Тайванські. До цієї категорії потрапляють габа-улуни, чаї з підвищеним вмістом гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК). Здатні заповнювати дефіцит цінної речовини в організмі ефективніше за будь-які ліки. Знімають відчуття тривоги, покращують настрій, сон і пам'ять.
Темні улуни обсмажують сильніше за світлі. Тому колір чаїнок стає насичено-шоколадним, іноді майже чорним. У смаку чаю нотки вогню і диму.
Світлі улуни, до цієї ж категорії відноситься молочний, зовні нагадують зелений чай. Але листя у них крупніші і завжди скручені в тугі клубочки (сферичне скручування). При заварюванні вони повністю розкриваються. Смак світлих улунів свіжий, з відгомонами весняних трав і квітів.
Корисні властивості улунів
У Китаї вірять, що улуни мають цілющий вплив. Згодом користь цього чаю підтвердили науково. Довели, що він містить кілька сотень цінних вітамінів, мікроелементів, поліфенолів, антиоксидантів.
Основні властивості якісних улунів:
- Тонізують м'якше і безпечніше за каву. Покращують працездатність, пам'ять і концентрацію, тому корисні людям розумової праці.
- Зміцнюють імунітет, очищають організм від токсинів, покращують роботу серця і травлення.
- Прискорюють розщеплення жирів. Якщо поєднувати з активним способом життя, чаювання допоможуть спалювати більше калорій.
- Служать профілактикою пухлинних захворювань.
- Завдяки високому вмісту антиоксидантів, які протистоять вільним радикалам, пригальмовують процеси старіння в клітинах. Недарма китайці, які регулярно п'ють улуни, вважаються однією з націй-довгожителів.
Заварюйте улун очищеною питною водою (але не мінеральною) і пийте його без цукру. Краще готувати методом коротких проток, однієї порції вистачить на чаювання в компанії. Кілька чашок на день допоможуть знизити рівень стресу і зміцнити здоров'я.