У сучасних умовах традиційна торгівля потроху поступається місцем ринку електронної комерції, який розвивається прискореними темпами. Така тенденція цілком зрозуміла, адже люди шукають, де можна швидко і зручно придбати товари, ще й заощадивши на цьому. Звичайно це суттєво вплинуло на діяльність компаній, зайнятих у сфері торгівлі, та спонукало їх освоювати нову нішу для бізнесу.

Одними з найбільших гравців на онлайн-ринку є маркетплейси. По суті, це торговельні майданчики, де різні постачальники розміщують свої каталоги, пропонуючи потенційним покупцям власну продукцію і послуги. Сьогодні на долю таких платформ припадає практично половина від усіх торговельних операцій в мережі, а експерти прогнозують, що за 2-3 роки це показник досягне 70%. Тож очевидно, що маркетплейс — саме те, що треба продавцю-початківцю для вдалого початку бізнесу в інтернеті.

Однак для ефективної торгівлі недостатньо лише визначитися з платформою, необхідно також запропонувати товар, який зацікавить покупців. Ви напевне чули вираз, що в інтернеті продається будь-що, і для кожної продукції знайдеться свій покупець Це дійсно так, але все одно існують категорії, які мають вищий попит.

В останні роки до ТОПу товарних позицій увійшли такі категорії:

  • fashion-сегмент — сюди можна віднести одяг, взуття, сумки, капелюшки, шалики та стильні аксесуари;

  • речі щоденного вжитку — засоби особистої гігієни, щітки для одягу, розчіски тощо;

  • техніка та електроніка — переважно це дрібні гаджети (смартфони, смарт-годинники, навушники), проте також купують і побутову техніку;

  • речі для дому та саду — сюди належить усе, що може знадобитися в господарстві;

  • декоративна й доглядова косметика, парфюмерія.

Також часто купують товари для тварин, починаючи від корму й смаколиків і закінчуючи іграшками й меблями. За прогнозами експертів, у наступні кілька років у ТОП вийде електроніка, побутова хімія, авто- і мототовари, а також різноманітні дитячі речі: розвивальні іграшки, одяг тощо. Також стрімке зростання попиту на харчові продукти може призвести до збільшення кількості онлайн-супермаркетів.

Слід відзначити й підвищення зацікавленості людей у саморозвитку, що ймовірно вплине на ріст попиту на мотиваційну літературу, книги з психології та самовчителі з іноземних мов.

Як торгувати на маркетплейсі: поширені помилки

Звичайно, трапляються випадки, коли компанія співпрацює з онлайн-майданчиком, пропонує затребувану продукцію, запускає рекламні кампанії, але обсяг продажів не збільшується. Зазвичай причини криються в роботі самого продавця.

Проаналізуйте свою діяльність та переконайтеся, що не припускаєтесь поширених помилок:

  • пізно реагуєте на нове замовлення. Не варто змушувати клієнта чекати на зворотний зв’язок довше, ніж він сам готовий це робити. Інакше він придбає необхідну річ у вашого конкурента;

  • не слідкуєте за залишками на складі. Погодьтеся, ситуація, коли надходить замовлення на конкретну позицію, а її немає на складі, доволі прикра і для покупця, і для компанії. Цього слід уникати;

  • не збираєте клієнтську базу, не здійснюєте повторних продажів. Збір даних про клієнтів дає можливість пропонувати постійним покупцям програму лояльності, додаткові знижки, а також робити розсилку про акції;

  • витрачаєте занадто багато часу на операційну складову. Більшість маркетплейсів пропонують ефективні інструменти для обробки замовлень, перевірки складу тощо. Користуйтеся ними, навіть якщо за це треба додатково платити. Вони допоможуть звільнити час для виправлення наступної помилки;

  • не використовуєте аналітику. Часто на інструменти аналітики в продавців просто не вистачає часу. Але уявіть ситуацію, коли один товар часто купується, але й часто оформлюється його повернення. Треба проаналізувати її, можливо, вся партія має брак.

Як бачите, успіх компанії в інтернет-торгівлі залежить не тільки від обраного товару та ресурсу для продажів, але й від організації її діяльності. Спробуйте максимально покращити власний сервіс, тоді клієнти будуть повертатися саме до вас.