Багато хто робить з балкону ще одну кімнату. Дійсно, це додаткова корисна площа, яку теж можна використовувати, наприклад, зробити там кабінет, куточок для творчості, або ж просто привести до ладу, щоб було приємно виходити на балкон та дихати свіжим повітрям. Зазвичай стіни оздоблюють деревиною, тією ж вагонкою, та частіше за все віддають перевагу шпалерам. Тим більше, що зараз пропонується найрізноманітніші колекції шпалер у Черкасах.
Але треба уважно вибирати оздоблювальні матеріали, аби не довелось робити ремонт через 2-3 роки тому, що полотно відклеїлось від вогкості, та й цвіль навряд чи потішить. Тому, перш за все, визначаються, чи відповідає приміщення потрібним вимогам.
Вимоги до балкону та лоджії
Шпалери прослужать довго, якщо при оснащенні балкону чи лоджії були дотримані наступні вимоги:
- Приміщення засклене, туди не потрапляє волога від опадів, не проникає холодний вітер;
- Присутня надійна теплоізоляція, підтримується постійна сприятлива температура не нижче 0 градусів;
- Стіни вирівняні, оброблені, без будь-яких дефектів, щілин, тріщин тощо;
- Рівень вологості співпадає з тим, що вказаний у рекомендаціях по використанню шпалер.
Та навіть якщо всі умови дотримані, це не означає, що можна використовувати будь-які шпалери. Та й процес більш складний, ніж при оформленні кімнат.
Які матеріали вибрати
Серед полотен, які найкраще підходять для обклеювання балконних стін, можна назвати наступні:
- Вінілові. Вони виготовляються з полівінілхлориду, характеризуються чудовою стійкістю до вологи, в тому числі перепадам вогкості. Деякі полотна можна мити, за ними легко доглядати. При наявності невеликих дефектів на поверхні стін, їх можна замаскувати за рахунок товщини та щільності вінілових шпалер. До інших переваг відносяться стійкість до негативного впливу ультрафіолетових променів, довгий термін служби, велике розмаїття кольорів та відтінків. Та й ціна цілком приваблива;
- Флізелінові. Мова йде про повністю флізелінові шпалери, а не паперові з флізеліновою основою. Такі полотна виготовляються з целюлози, відрізняються практичністю та високими експлуатаційними властивостями. Завдяки товщині, вдається приховати дефекти стін, хоча для кращого зчеплення треба потурбуватись про підготовку поверхні. Також флізелінові полотна стійкі до сонячних променів, екологічні, деякі з них випускаються під фарбування. Ще один плюс – рельєфна фактура, є шпалери, які імітують каміння, цеглу, деревину та інші природні матеріали;
- Рідкі. Такі шпалери, на відміну від класичних, не клеяться, а наносяться на кшталт штукатурки. Після висихання, утворюють міцне покриття, до складу якого входять шовк, бавовна, целюлоза та деякі інші матеріали. До переваг даного рішення відносять, перед усім, відсутність швів, простоту нанесення, екологічність, можливість комбінувати різні відтінки, замаскувати дефекти на стінах тощо. Додатковими плюсами є звуко- та теплоізоляція. Серед недоліків називають високу ціну та не здатність протидіяти перепадам вогкості протягом тривалого часу;
- Склошпалери. Вони відомі довговічністю та міцністю, адже до складу входять розплавлені скляні частинки. Подряпати або ще якось механічно пошкодити такі шпалери майже неможливо, тому вони стануть гарним варіантом, якщо на балконі зберігаються важкі, тверді предмети, інструменти, меблі, які могли з завдати шкоду при транспортуванні. Серед інших переваг склошпалер можна назвати екологічність, стійкість до вогню, можливість фарбування, легкий догляд за допомогою миючих засобів.
Що стосується фотошпалер, то це на саме вдале рішення. Звісно, вони приваблюють красою, величезним асортиментом, здатністю візуально розширити площу, якщо використовувати полотна з зображеною на них перспективою або нічним містом. Та й у створенні особливої атмосфери їм не знайти рівних. Але є й недоліки. Паперові фотошпалери на балкон не підходять, вони швидко втратять свою привабливість, вигорять на сонці, на них може з’явитись цвіль. А ті, які стійкі до вологи та вигорання, коштують значно дорожче за звичайні, тобто витрати навряд чи себе виправдають.
Які шпалери не варто клеїти
Є шпалери, які погано переносять і вологу, і холод. Навіть, якщо балкон чи лоджія були засклені та теплоізольовані. Зовнішня стіна все рівно залишається сирою, тому під полотнами може з’явитись конденсат, який і призведе по пошкоджень. До таких шпалер відносять, звичайно, паперові, навіть на флізеліновій основі, а також текстильні. Обидва варіанти краще розглянути для оформлення інших кімнат, якщо немає бажання робити ремонт кожні кілька років. Звісно, зустрічаються у продажу паперові полотна з підвищеною міцністю, та все ж таки є більш цікаві та практичні варіанти, які перелічені вище. Текстильні полотна й поготів немає сенсу клеїти на балконі, враховуючи їх вартість.