Цей рік приніс цивілізованому світу нові виклики, а з ними нові надії та можливості, а також низку трендів із минулого року. Передбачається, що у другій половині 2022 року популярність минулорічних трендів зростатиме й поширюватиметься з небаченою досі швидкістю. Їхню швидкість, розмах і масштаб визначатимуть такі фактори, як взаємозв'язаність, глобалізація та загальний досвід пандемії та тепер і війни в Україні. Для кращого розуміння ситуації давайте почнемо з розгляду однієї з успішних галузей минулого року й подивимося, як вона почувається після першої половини 2022 року.
Мова йде про ринок криптовалюти — його минулорічне зростання і проникнення в масову культуру. Та що там говорити — криптовалюта вже навіть була включена у мобільний додаток PayPal. На момент написання статті вже можна було купувати та обмінювати чотири різні типи криптомонет, використовуючи тільки авторизовану електронну пошту PayPal. Це показує, що гіганти світової індустрії усвідомлюють цю монументальну зміну сприйняття й використання грошей. Не виключається навіть сценарій, у якому й інші країни світу візьмуть приклад із Сальвадору й почнуть використовувати криптовалюту в якості нової форми законного платіжного засобу. Але спочатку схоже доведеться дочекатися відновлення вартості критовалют до минулорічних максимальних показників, після їх суттєвого падіння в першій половині 2022 року.
Подібні покрокові зміни важко передбачити з суто фінансової точки зору, не в останню чергу через те, що на карту поставлено велику кількість політичного капіталу. Основним моментом, на який слід звернути увагу, буде те, як дестабілізований характер криптовалюти вплине на майбутнє людства, та як це повпливає на внутрішню купівельну спроможність звичайних громадян. Не можна виключити варіант швидкого формування дворівневої економіки, в якій держателі криптовалюти матимуть набагато більше важелів впливу, ніж ті, у кого є тільки національна валюта.
Ще одна проблема, на яку необхідно звернути увагу — це коронавірус, який і досі спричиняє спорадичні проблеми у професійному спорті. Тут згадуються постійні затримки в футбольних Прем'єр-лігах, політичні розбіжності Джоковича з Tennis Australia, а також невизначеність щодо ігор NBA та NFL у деяких штатах США — ось лише деякі з прикладів впливу вакцинації та спалахів захворюваності на Covid-19 на проведення елітних спортивних заходів. Дана проблема не має швидкого вирішення, оскільки вона стосується не лише сфери охорони здоров'я, а й політики та загального сприйняття. Слід очікувати, що це все буде продовжуватися і протягом другої половини 2022 року, з неминучими піками та спадами, що відображатимуть швидкість поширення інфекції.
Також очікується продовження зростання популярності онлайн-ігор, оскільки зростаючий попит підживлює інновації та творчість. Нові ігри постійно з'являтимуться на ринку з небаченою раніше швидкістю, а нові MPG та онлайн-казино виходитимуть на ринок великими партіями. Така популярність не в останню чергу пояснюється новою хвилею гравців, які до сьогодні не знали смак веселощів, які можна отримати при швидкому підключенні до Інтернету або за наявності надійного смартфону. Однак є й кілька інших тенденцій, які вказують на те, що в 2022 році є місце не лише суцільними веселощам та іграм.
Зростання заборгованості через збільшення позик під час пандемії та війни в Україні продовжуватиметься, особливо якщо майбутні блокування та обмеження для певних галузей збережуться до кінця 2022 року. Слід очікувати, що наприкінці 2022 року це справді стане проблемою для певних підприємств і окремих осіб, за умови, що війна та пандемія почнуть остаточно вщухати з погляду суворості введених урядами країн обмежень. На додачу до всього, здатність урядів позичати у центральних банків також буде обмежена через безпрецедентні борги, накопичені станом на даний момент. Це, ймовірно, підвищить відсоткові ставки та призведе до того, що споживачам пропонуватимуться кредити з набагато гіршими умовами.
І останнє, теж суттєво важливе: можна з упевненістю сказати, що COP26 і навколишнє середовище ніколи не мали більшого значення, ніж зараз, і ця ідея тільки посилюватиметься протягом найближчого часу. Наступне покоління все більше усвідомлює небезпеки, що чекають попереду, і нездатність людства зробити щось на державному рівні, щоб хоча б наблизитися до початку уповільнення темпів викидів парникових газів у атмосферу, не кажучи вже про відшкодування збитків від них.
Хочеться вірити що друга половина 2022 року принесе більше приводів для оптимізму й менше для невизначеності. Є багато речей, які ми поки що не можемо точно передбачити, але хороше розуміння фундаментальних факторів, що визначають основні тенденції, завжди стане в нагоді. Сподіваємося, що до кінця 2022 року кожен із нас зможе досягнути чогось позитивного і зробити свій внесок у стабілізацію суспільства.