Повномасштабне збройне вторгнення росії на територію України призвело до зміни вартості будівельних матеріалів. Зокрема покрівельні вироби та огорожі піднялися в ціні, бо виникли проблеми з постачанням сировини для їх виробництва. У цій статті ми обговоримо три категорії — металочерепицю, профнастил та забори жалюзі. Для їх виготовлення використовується рулонна сталь.
Яка ситуація виникла у 2022 році з металочерепицею? На початку 2022 року заводи-виробники металочерепиці мали небагато запасів рулонної сталі на своїх складах. Це нормальна ситуація, бо в кінці кожного сезону бухти металу витрачаються на виробництво. Справа в тому, що металочерепиця – сезонний матеріал. Пік його затребуваності припадає на літо-осінь. Далі сезон закінчується через згортання інтенсивності будівництва. Тому в листопаді Україна закуповує новий метал. Найбільшими постачальниками рулонної сталі є Китай, Індія та Південна Корея. На частку цих країн припадає 60% всієї виробленої металочерепиці в Україні. На початку кожного наступного року кораблі з бухтами металу прямують до Одеси та інших вітчизняних портів.
У 2022 році кораблі не потрапили до місця свого призначення. Почалися обстріли росією мирних українських міст. Тому вантаж доправили до Туреччини. Там на перевалочному пункті бухти металу перевантажили на автомобілі і повезли суходолом.
Це негативно відобразилося на вартості бухт металу. По-перше, виросла ціна на доставку. Морський шлях був дешевим, а сухопутний виявився дорожчим. По-друге, зросла вартість палива. В результаті ціна на металочерепицю виросла на більш як 38% з початку війни порівняно з довоєнними часами. З 24 лютого попит на металочерепицю впав утричі. Адже в лютому, березні та квітні ніхто не будувався. Ринок металочерепиці України ожив у травні. Тоді мешканці деокупованих територій почали повертатися до своїх будинків та ремонтувати обстріляні рашистами покрівлі. Адже зима 2023 року настане швидко.
Профнастил подорожчав в ціні на 32%
Аналогічна ситуація склалася з профнастилом. Цей матеріал теж виготовляється з рулонної сталі. Тому ціна на профнастил виросла на 32% порівняно з довоєнними показниками. Варто зауважити, що зростання вартості відбувається через те, що з ринку України зникла вітчизняна товстолистова сталь. До російського вторгнення її виробляв ММК ім. Ілліча. Зараз комбінат, як і сам Маріуполь, розбомблений рашистами. Будемо сподіватися, що його якнайшвидше відбудують. Адже аналоги з Європи товщиною 1,0 – 1,2 мм коштують вдвічі дорожче.
Забори жалюзі зросли в ціні на 27%
Подорожчали й забори жалюзі, бо вони теж виготовляються з рулонної сталі. Тому на підвищення їх ціни вплинули ті ж самі чинники:
- дефіцит сталі в Європі, через що її важко було здобути для українського виробництва;
- подорожчання доставки, бо логістична структура порушилася;
- зростання вартості палива, через що єдиний спосіб доставки бухт металу – транспортування суходолом – ще більше виріс у ціні.
Крім зазначених причин, вартість заборів жалюзі зросла через нестабільний курс іноземних валют. Долар і євро постійно ростуть відносно гривні. Це впливає на вартість металу. Тому ціна на забори жалюзі виросла на 27% порівняно з довоєнними показниками.
Аналізуючи ситуацію в Україні, варто очікувати на подальше підвищення цін на покрівельні матеріали та огорожі. Головний фактор цього – стабільність курсу іноземних валют. Якщо долар і євро продовжать рости з місяця в місяць, а гривня – знецінюватись, то металочерепиця, профнастил та забори жалюзі теж виростуть в ціні. Коли курс валют стабілізується і залишиться хоча на сьогоднішньому рівні, подорожчання покрівельних матеріалів та огорожі не буде. А єдине, що зупинить ріст валют, це перемога України над росією. Наскільки швидко вона настане, побачимо. А поки працюймо далі та вірмо в ЗСУ!