Підбір автодисків на авто починається з типу. Під час цього враховуються фінансові можливості власника авто, а також побажання по дизайну. Крім цього варто відштовхуватися від характеристик, переваг та недоліків конкретного типу.
Автомобільні диски на авто бувають штампованими (сталевими), легкосплавними (литими) і кованими. Також існують збірні моделі, але вони дуже дорогі та зустрічаються рідко. Тому поговоримо більш детально про перші три види.
Сталеві автодиски
Ними комплектуються автомобілі низької та середньо вартості в базових комплектаціях, оскільки вони прості та дешеві. Виготовляються вони зі спеціальних заготовок — листової сталі. Зовнішня та внутрішня частини робляться окремо, після чого скріплюються між собою та проходять процес обробки.
До переваг сталевих дисків можна віднести:
- низьку вартість — вони в два і більше разів дешевші в порівнянні з литими;
- хороша ремонтопридатність — вм’ятина легко вирівнюється на обладнанні на СТО, а в крайньому разі можна використати і звичайний невеликий молоток;
- гасіння ударів — під час наїзду на перешкоду або потрапляння в яму сталеві диски приймають на себе основну силу удару, тому ходова частина страждає менше.
Головним недоліком вважається простий вигляд, який багатьом водіям дуже не подобається. Але його частково можна позбутися шляхом встановлення ковпаків. Також вони досить важкі, що негативно відображається на динаміці авто та витратах палива.
Литі автомобільні диски
Це найпоширеніший варіант, оскільки тут співвідношення переваг та недоліків найвигідніше для більшості водіїв. До того ж кількість таких товарів, представлених на українському ринку, в рази більша в порівнянні зі сталевими та кованими типами.
Легкосплавні диски найчастіше роблять із сплаву металів, основою якого є алюміній. Він складає більше як 90-95%.
Перелік переваг в цьому випадку включає наступне:
- величезний вибір — проблеми з підбором необхідного діаметру та інших характеристик, а також дизайнів;
- вигляд — литі диски виглядають набагато краще в порівнянні зі штампованими аналогами, тому вони можуть значно покращити загальний дизайн машини;
- низька вага (приблизно на 20-25% нижча, ніж у штампування) — це позитивно впливає як на простоту в переносці та зберіганні, так і на динамічні якості автомобіля і витрати палива.
До недоліків можна віднести вищу вартість, ніж у сталевих дисків, та більш складний ремонт.
Ковані вироби
За складом сплаву вони практично не відрізняються від литих. Але технологія виробництва тут зовсім інші. Якщо легкосплавні роблять методом лиття, то в цьому випадку застосовується технологія гарячого штампування. Вона дозволяє зробити ковані автодиски більш міцними, легкими та менш об’ємними. Пошкодити такі вироби дуже важко, а якщо це й сталося, то ремонтуються вони методом прокатки на станку. В середньому вони ще на 20-25% легші за литі. До недоліків відноситься дуже висока вартість і невеликий вибір моделей.