Харчова промисловість є однією із найважливіших сфер економіки. Запорукою успішного просування продукції є не лише її якість та доступна ціна. Їжа повинна мати візуально привабливу, безпечну та надійну упаковку. Щоб транспортувати та зберігати продукти, використовують найрізноманітніші ємності й пакувальні матеріали оптом придбати які буде надзвичайно вигідно.
Не залежно від походження, упаковка має відповідати ряду вимог та бути абсолютно безпечною для харчових продуктів. Дуже важливо, щоб її санітарно-гігієнічні показники були в нормі. Їжа може контактувати лише з нетоксичною та абсолютно безпечною упаковкою, котра не зіпсується під час навантаження.
Удари, гідростатичний тиск, стискаюче зусилля – не повинні нашкодити виробу. Разом з тим потрібно, щоб упаковка не окислювалась та була герметичною, тобто не пропускала повітря й вологу. Ідеальна упаковка є:
- Практичною. Дозволяє легко дістати продукт і гарно розміщується в холодильнику.
- Візуально привабливою, має красиву форму та приємне оформлення.
- Зносостійкою, тож не трісне випадково при транспортуванні та збереже запакований продукт в первозданному вигляді.
Тара, що користується найбільшим попитом
Серед ємностей, які використовуються для упакування харчових продуктів, найактуальнішими в наш час вважаються вироби із пластику. Вони зроблені переважно з:
- полістиролу (станчики й тарілки);
- поліпропілену (ємності для кисломолочних продуктів, м’яса й напівфабрикатів);
- полівінілхлориду (пляшки та контейнери);
- поліетилентерефталату (контейнери для сипучих та готових страв).
Чому пластик лідирує на ринку пакувальних матеріалів? Вироби, що зроблені з нього, мають дуже привабливу ціну. Вони легко переробляються і транспортуються. Пластикова тара, в більшості своїй, може контактувати зі всіма видами харчових продуктів. Її асортимент вражає, в чому можна переконатися, зазирнувши на сайт компанії Леонікс, що постачає ємності для упакування:
- сметани, йогуртів та кисломолочних продуктів;
- м’яса, риби, напівфабрикатів;
- салатів і різних видів готових страв;
- напоїв та кондитерських виробів;
- яєць.
Ця упаковка екологічна та практична, тому вона отримала найвищу оцінку від споживачів. Звісно, в магазинах можна побачити продукти, упаковані й в іншу тару. Вона може бути скляною. Такі вироби є екологічними та відмінно підходять для зберігання соусів, алкогольних і безалкогольних напоїв, захищаючи їх від впливу сонця, повітря та шкідливої мікрофлори. Втім, подібна тара важка й досить крихка. Вона має значну собівартість і не надто зручна в складуванні й транспортуванні, адже навіть випадковий удар може випадково пошкодити цілісність ємності.
Щоб розфасувати рибні та м’ясні консерви часто використовують жерстяну тару. Вона також може бути зроблена із алюмінію або інших металів. Перевага такого виробу полягає в надійному захисті продукту від окислення та механічного впливу. Втім, металеві ємності коштують чимало. Їх асортимент невеликий, а рівень безпеки – не надто високий. Якщо порушити технологію виробництва чи пакування, здоров’я людини може постраждати.
Коли споживач шукає легку та екологічну упаковку, то звертає уваги на вироби з паперу та картону. Це – паперові мішки, коробки, стакани. Найчастіше подібний матеріал використовують для упакування кондитерських та хлібобулочних виробів, а також в сфері швидкого харчування. Однак, дана тара має безліч недоліків. Коштує вона не дешево, але майже не захищає від вологи та сторонніх ароматів. Так чи інакше, та найкращим матеріалом для виробництва ємностей для упаковки харчових продуктів є пластик. Конкурувати з ним може лише високобар’єрна плівка – сучасний пакувальний матеріал, з якого не виготовляють ємності, але роблять упаковку, що захищає продукти від несприятливого впливу зовнішнього середовища. Її, як і пластикові лотки, можна придбати на сайті компанії Леонікс.