Вита пара — це спеціальний кабель, який складається переважно з 2-8 скручених попарно мідних проводів, відокремлених один від одного індивідуальною ізоляцією. Розташовані провідники паралельно та мають загальну захисну оболонку. Крок скручування в парах може бути різним — це залежить від категорії кабелю.
Скручування кожної окремої пари призначене для зниження сприйнятливості до різного рівня перешкод. У такому разі магнітні поля кожного провідника спрямовані в протилежні сторони, що й унеможливлює утворення зайвих шумів і перешкод. За фактом відбувається нейтралізація магнітних полів, включаючи можливий вплив зовнішніх факторів.
У поєднанні з комп'ютерним обладнанням вита пара застосовується https://electrica-shop.com.ua/kabel_provod/vitaya-para переважно у двох випадках:
- Реалізація локальної мережі Ethernet для комп'ютерів.
- Для забезпечення підключення до глобальної мережі Інтернет.
Вибір провідника проводиться в залежності від потрібних параметрів пропускної здатності та захищеності, зазвичай з урахуванням поширеного на даний момент стандарту.
Категорії витої пари
Властивості кабелю визначаються категорією, до якої належить конкретний провідник. Продукція представлена такими варіантами:
- Cat1. Складається з однієї пари і має обмежені можливості передачі даних. У сучасних системах не використовується через застарілу технологію. Раніше категорія називалася в народі «локшиною» та використовувалася для підключення стаціонарних телефонів.
- Cat2. Включає наявність двох здвоєних провідників і розрахований на передачу даних не швидше за 4 Мбіт/с. Практично повністю виключено з експлуатації через старіння.
- Cat3. Це чотирипарний провідник, здатний забезпечувати швидкість пересилання інформації до 100 Мбіт/с при застосуванні окремих технологій. Відповідає деяким сучасним стандартам, однак у комп'ютерних технологіях вже не застосовується через малу пропускну здатність. Має обмеження у дальності передачі сигналу — до 100 метрів.
- Cat4. Включає 4 виті пари, з можливістю передачі до 16 Мбіт/с по кожній з них. Має ширше коло експлуатації, але разом із комп'ютерами вже мало застосовується.
- Cat5. Кабель із 4 витими парами, який активно використовують для створення локальних комп'ютерних мереж. Забезпечує швидкість перенесення даних в діапазоні від 100 до 1000 Мбіт/с залежно від кількості пар.
- Cat5e. Кабель із 4 парами, який виступає модифікацією вищеописаного варіанту. Швидкість передачі залишилася незмінною, але покращилися загальні характеристики експлуатації. Найбільш поширений у сучасних умовах варіант для організації комп'ютерних мереж на побутовому та комерційному рівні.
- Cat6. Складається з 4 пар і забезпечує передачу інформації на швидкості до 10 гбіт/с на максимальну відстань до 55 м. У звичайних побутових та комерційних мережах практично не застосовується.
- Cat6a. Модифікована версія шостої категорії із збільшеною відстанню передачі сигналів. Можливе застосування з відривом до 100 м.
- Cat7. Характеризується швидкістю перенесення інформації до 10 гбіт/с. Відмінністю є наявність загального екрану, а також екранів для кожної окремої пари, що створює надійний захист від зовнішніх перешкод. Специфікація цієї категорії задано стандартом ISO 11801.
- Cat7s. Має пропускну здатність до 40 гбіт/с на відстань до 50 м або до 100 гбіт на 15 м-коду.
Перші чотири категорії практично повністю виключені з активного використання через старіння. Останні три поки не набули широкого поширення через дорожнечу та певні обмеження, проте поступово впроваджуються деякими організаціями.
Види витої пари по екранованому захисту
Розділити продукцію можна на дві основні групи — екрановані та неекрановані. У свою чергу, неекрановані розділені на такі види:
- UTP. Пари провідників без захисту, загальний екран не використовується.
- S/UTP. Є загальний екран з обплетення, але самі пари неекрановані.
- F/UTP. Фольгований загальний екран без окремих екранів по парах.
- SF/UTP. Загальні екрани з обплетення та фольги, але самі пари без екрану.
Екрановані вироби мають велику товщину, гірше згинаються і крихкі, але способи забезпечувати більш якісну передачу сигналу на великі відстані. Можна виділити такі види:
- U/FTP. Немає загального екранізованого шару, але провідники захищені фольгою.
- S/FTP. Є загальний шар обплетення, а також покриття фольгою кожної пари.
- F/FTP. Загальне екранування та захист окремих пар виконані з фольги.
- SF/FTP. Є загальний фольгований екран та обплетення. Кожна пара додатково захищена екраном із фольги.
Для побутового застосування досить звичайного неекранованого варіанта, в окремих випадках, наприклад, для багатоквартирних будинків, може знадобитися U/FTP. Вироби з більш серйозним захистом використовуються на спеціалізованих об'єктах з великою кількістю можливих перешкод при організації комп'ютерних та інтернет мереж. Загалом зараз використовують різні види та типи витої пари, вибираючи їх під сучасні стандарти та необхідні властивості.