До столових приборів належать ложки, виделки, щипці та інші дрібні предмети, необхідні для приготування, а також прийому їжі. Без них не обійтись як на святковому, так і на звичайному сніданковому або обідньому столі. Сьогодні столові прибори представлені у широкому асортименті. Тут https://mirok.com.ua/stolovye-pribory/ можна знайти вироби на будь-який смак та гаманець.

Правильно підібрані столові прибори не лише дозволять подбати про сервірування столу та прикрасити його. Вони ще й забезпечують комфортний прийом їжі, а також можуть прослужити якомога довше, зберігаючи свій блиск та цілісність покриття.

Види столових приборів за призначенням

У першу чергу всі столові прибори діляться на кілька категорій за своїм зовнішнім видом: виделки, ложки, ножі, щипці, ополонки. Усі ці вироби можуть мати різні розміри та відповідне призначення.

Так, наприклад, ложку, в залежності від розміру можна застосовувати для перших страв або ж для десертів чи навіть напоїв. Виделки також є столовими та десертними, від чого буде залежати кількість зубчиків, розміри виробу тощо.

Щодо ножів, вони можуть бути призначені для:

  • других страв;
  • десерту;
  • стейків;
  • фруктів;
  • риби тощо.

Від цього буде залежати не лише розмір, але й форма ручки ножа, тип зубчиків, їхня наявність чи відсутність, гострота та товщина леза.

Скільки столових приборів потрібно мати вдома

Тут усе буде залежати від того, скільки людей проживає разом з вами. Орієнтовно старайтесь підібрати таку кількість столових приборів, щоб на одну людину вистачало по 2-3 ложки і виделки різних розмірів. Додатково також потурбуйтесь про те, як часто до вас приходять гості. Якщо ви любите великі застілля і запрошуєте всіх своїх родичів та друзів, знадобиться більше столового посуду.

Тож яка кількість є орієнтовною? Від 10-ти штук кожного предмета. Окрім, звісно, щипців та ополонок – тут достатньо мати 2-3 вироби в різних розмірах.

Інші критерії вибору столових приборів

Столові прибори шукають ще так, аби вони мали красивий зовнішній вигляд. Звертайте увагу на дизайн ручки – вона може бути простою чи прикрашеною різьбленням, тисненням тощо.

І зважайте на якість матеріалів. Столовий посуд постійно контактує з їжею, його потрібно регулярно мити. Обирайте продукцію перевірених виробників, які використовують під час виробництва виключно міцну та зносостійку нержавіючу сталь.