Налаштовуючи вдома інтернет-мережу, ми завжди ставимо пароль. Це потрібно для того, щоб до роутера не приєднувалися несанкціоновані пристрої. Простіше кажучи, ніхто не хоче ділитися мегабітами і мегабайтами безкоштовно. Але домашній інтернет заслуговує на те, щоб убезпечити його максимально надійно, адже у випадку вірусної чи хакерської атаки наслідки будуть більш відчутними, аніж просто падіння швидкості.
Коли ви дивитеся улюблений серіал через підписку, купуєте товари, заповнюєте паролі, вносите особисті дані, завантажуєте фото та відео — ви весь час приєднані до мережі. Це означає, що якщо її буде атаковано — використати можуть будь-яку інформацію: від платіжних реквізитів до приватного контенту.
Які кроки допоможуть захистити домашній інтернет?
- Варто встановити пароль не лише на доступ до Wi-Fi, а й на адмінку роутера. Якщо на пристрої залишаються паролі за замовчуванням, хакери можуть скористатися цим, оскільки стандартні комбінації є у відкритому доступі. Крім того, коди потрібно періодично змінювати.
- Не забувайте оновлювати прошивку маршрутизатора або встановіть автоматичне оновлення. В свіжій версії ПО буде розміщено необхідні патчі безпеки, виправлено помилки.
- Вимкніть функції WPS та UPnP. Обидві вони спрямовані на те, щоб полегшити з'єднання пристроїв з мережею, тож через них до системи може потрапити шкідливе ПО. Краще витратити кілька хвилин на введення паролів та налаштування, аніж постраждати від втручання зловмисників..
- Вибирайте роутер з протоколами безпеки WPA2-AES, або ще краще — WPA3. Вони достатньо захищені від мережевих атак методом підбору пароля, підтримують більш досконале шифрування. Маршрутизатори з протоколом WEP вважаються застарілими.
- Створіть гостьову мережу. Такий варіант обмежує доступ до особистих даних, бо ізольований від домашнього інтернету. При цьому ваші гості зможуть в повному обсязі користуватися трафіком.
- Роутери з керуванням через застосунок — зручна альтернатива пристроям з веб-інтерфейсом. Сповіщення на смартфон дозволяють оперативно реагувати на будь-які зміни в мережі, бачити приєднані пристрої, обмежувати доступ тощо.
- Обмежте радіус дії мережі. Визначте відстань, якої достатньо для вашого житла, щоб зловмисники не могли ловити сигнал аж з вулиці.
- Пильнуйте контент. Дуже часто до вірусних атак призводять візити на сайти з дорослим або ігровим контентом. Найкращим захистом стане батьківський контроль, встановлення вікових обмежень для різних користувачів та інших фільтрів. Блокуйте рекламу та користуйтеся платними сервісами, оскільки нерідко випадковий клік на банер здатний привести на небезпечний ресурс.
Дотримання цих нескладних порад — спосіб захистити свою приватну інформацію, не стати жертвою фішинга, проникнення вірусів та інших наслідків.