Рак язика – це злоякісна пухлина, яка розвивається в тканинах язика і може поширюватися на сусідні органи або лімфатичні вузли. Це один із найпоширеніших типів раку голови та шиї, який зазвичай починається з язика і може призводити до різних симптомів.
Які бувають види раку язика?
Існує кілька видів раку язика, які можуть розвиватися на різних його частинах:
- Плоскоклітинний рак – найпоширеніший тип цього захворювання. Він виникає у верхній частині язика і часто пов'язаний із курінням і вживанням алкоголю.
- Аденокарцинома – рідкісний вид пухлини, який починається в залозистих клітинах.
- Меланома – рак, який починається в клітинах, які виробляють пігмент, відповідальний за колір шкіри та слизових оболонок. Він може виникнути на язиці, хоча це рідкісне явище.
- Саркома – рідкісний вид раку язика, який починається в м'яких тканинах, таких як м'язи і сполучні тканини.
- Нейроендокринна пухлина – тип раку, який починається в клітинах нервової та ендокринної систем. Зустрічається досить рідко.
Які симптоми раку язика?
Симптоми пухлини язика можуть включати:
- червона або біла пляма на язиці, яка не зникає;
- біль у горлі, який не минає;
- виразка або припухлість на язиці, яка не проходить;
- біль під час ковтання;
- оніміння в роті, яке не проходить;
- біль або печіння над язиком;
- проблеми з рухом язика або мовленням;
- шишка на шиї;
- безпричинна кровотеча з язика;
- біль у вусі (рідко).
Важливо пам'ятати, що ці симптоми можуть бути викликані менш серйозним захворюванням, але краще перевірити симптоми в лікарні, щоб переконатися.
Які ризики і причини раку язика?
Визначення точних причин виникнення раку досі залишається проблемою для медицини, але лікарі виокремлюють деякі фактори, які можуть істотно підвищити шанси розвитку цього захворювання:
- тютюн для куріння (сигарети, сигари та трубки);
- регулярне вживання великої кількості алкоголю;
- зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ).
При цьому потрібно усвідомлювати, що наявність у вас навіть усіх чинників ризику не свідчить про наявність злоякісного утворення або про його появу в майбутньому. Радше це сигналізує про необхідність регулярного скринінгу та спостереження у лікаря.
Як перевіритися на рак язика?
Якщо у вас виникла необхідність пройти обстеження на рак язика, то ви можете звернутися до Лікарні ізраїльської онкології LISOD у Києві. Під час діагностики наш фахівець проведе візуальний огляд порожнини рота і стану лімфатичних вузлів. Після цього вам може бути рекомендовано пройти низку тестів:
- Біопсія – це єдиний спосіб підтвердити наявність в тканинах ракових клітин, крім цього патологоанатом може провести тест на ВПЛ.
- Обстеження під наркозом – після введення наркозу лікар огляне ваше горло за допомогою панендоскопа з камерою.
- Назоендоскопія – лікар вводить через ніс гнучку трубку, звану назоендоскопом. У трубці є камера і яскраве світло на кінці, щоб можна було перевірити тканини на наявність будь-яких ділянок, що мають аномальний вигляд. Якщо фахівець побачить аномальну ділянку, він візьме зразок тканин на біопсію. Зазвичай процедура планується на другий візит.
Крім цього, до списку необхідних досліджень можуть входити: МРТ, КТ, ПЕТ-КТ, аналіз крові, стоматологічний огляд, УЗД.
Які існують стадії раку язика?
Визначення стадії раку необхідне не тільки для більш точної діагностики, а й з метою підбору найефективнішого методу лікування і складання первинного прогнозу виживання.
Стадія раку язика залежить від кількох чинників:
- наскільки далеко рак проріс у тканини первинної локалізації пухлини;
- чи поширився він на прилеглі лімфатичні вузли;
- чи поширився він на будь-яку іншу частину тіла.
У більшості випадків використовується система стадіювання від 0 до IV стадії та класифікація TNM. Після визначення всіх цих показників ваш онколог зможе скласти для вас індивідуальний план лікування і розповісти про всі деталі та побічні ефекти його реалізації.