Так вже сталося, що найбiльш відомі більшості з нас винахідники, вчені та дослідники забезпечили собі слід у історії винаходами більш корисними великим державам та політичним діячам, чим простим пересічним людям.
Багато хто знає, хто був винахідником атомної бомби, хто керував програмою польоту людини на Місяць, хто зробив перший літак, кулемет, пароплав. Але що до цих речей та винаходів звичайній людині? Чи багато хто з нас користувався у своєму житті атомною бомбою? Чи у багатьох з нас є своя космічна ракета?
А хто з нас знає ім'я винахідника пральної машини? Швейної машини? Унітазу? Мікрохвильової пічки? Багаторазових підгузків? Першого наручного годинника? Але ж цими речами (на відміну від атомної бомби) користується більшість з нас!
Або, от така річ, як звичайний набір кухонних ножів. Що ми знаємо про його історію?
Спробуємо розібратись хоча б у цьому запитанні. Спробуємо показати вам, що історія простих речей може бути не менш складною та цікавою, чим історія речей могутніх, великих та значних. І ваш кухарский ніж може пройти не менш складну історію розвитку, чим, скажемо, літак чи пароплав.
Як з'явився та розвивався європейський кухонний ніж
Сучасний кухонний ніж веде своє походження від загальноєвропейського середньовічного ножа. Ножі дуже схожі на сучасні кухарські носили із собою прості люди у багатьох кінцях середньовічної Європи. Ними користувались, щоби приготувати їжу, ними працювали, ними захищали себе, використовували під час магічних ритуалів, та вживали у якості головного столового знаряддя.
З розвитком ковальского мистецтва кількість видів та варіацій ножів росла. Найбільш розвиненим ковальским центром Європи довгий час була Германія. Чи варто дивуватись, що кухарський ніж також походить з тих країв?
Іншим великим центром, що вплинув на те, як виглядає та використовується сучасний кухарський ніж, була, звісно, Франція.
Досі відрізняють кухарські ножі двох головних типів – німецького та французького. Німецький кухарський ніж більш масивний та широкий, ним можна рубати найбільші шматки м’яса, легко розрізати великий та жорсткий овоч на кшталт гарбуза чи кабачка.
Французький – навпаки, дещо більш стрункий та тонкий. Він більше підходить для тонкої роботи, наприклад, для приготування закусок.
Поява перших наборів кухонних ножів
Звісно, з часом кухня все більш розвивалась. Спочатку різного роду складні страви були доступні лише представникам аристократії. Але з часом вони ставали доступними все більшій кількості представників інших класів. Звісно, для приготування складних блюд було потрібно вживати все більш різноманітне кухонне знаряддя. І так вже вийшло, що у європейській кухні під час приготування їжі нікуди не подітися від її нарізання на шматки та порції. Тому потреба в різних ножа на кухні зростала.
Спочатку професійні кухарі самі замовляли та збирали свої власні набори ножів. Але попит народжує пропозицію і ось вже в 18 віці в Германії Пітер Хенкель засновує у Золінгені перше більш-менш масове виробництво кухонних ножів, яке згодом перетворилось на щось дійсно вражаюче.
Вже наприкінці дев'ятнадцятого століття з ножів почали формувати набори, які поступали у широку продаж. Наскільки відомо, перші подібні набори містили у себе ножі для стейку або звичайні столові ножі. Але з часом з'явилися і набори ножів для кухарів.
Однак точну дату та виробника першого набору кухонних ножів вже важко встановити, оскільки існували різні компанії та індивідуальні майстри, які займалися виготовленням ножів. Тому, на жаль, імена авторів атомної бомби ми знаємо, а того, хто подарував нам перший набір кухонних ножів – ні.
Кухонний ніж в часи технічного прогресу та глобалізації
Як би там не було, кухонні ножі стали широко доступними та популярними з поширенням масового виробництва та промисловості на початку XX століття. З часом з'явилися різні бренди, що й досі пропонують свої набори кухонних ножів що відрізняються дизайнами, вживаними матеріалами та функціональністю.
У історично різноманітному та строкатому західному світі кулінарні традиції та дизайн ножів одночасно формувалися різними культурами. Наприклад, французька традиція виготовлення ножів досі наголошує на універсальності ножів та точності рухів та розрізів. З іншого боку, німецькі ножі досі відомі своєю міцністю, потужністю та довговічністю, та деякими оригінальними техніками вживання, що відображає кулінарну спадщину регіону.
До речі, що до технік вживання кухарських ножів. Відомі кухарі протягом всієї європейської історії впроваджували володіння ножами, як продовженням свого мистецтва, перетворюючи свої уподобання на справжні цехові традиції, які вплинули на сучасні дизайн і методи використання ножів.
Огюст Ескоф’є, легендарний французький кухар, популяризував використання кухарського ножа як головного універсального інструменту на професійній кухні. Його наголос на максимальній ефективності рухів та точних розрізах закріпив французький кухарський ніж, як важливий компонент кожного кулінарного арсеналу.
І досі європейський кухарський ніж (шеф-ніж) е своєрідним центром кожного кухонного набору. Головним ножем, навколо якого збирається весь інший набір.
Одними з найважливіших етапів у формуванні сучасних кухонних ножів стали розробка та поширення виробництва ножів з нержавіючої сталі. Наприкінці дев'ятнадцятого століття поширення нержавіючої сталі стало справжнім технологічним проривом, яке згодом цілком змінило усю індустрію. Нержавіюча сталь не одразу завоювала своє місце на ринку, але ті виробники що вірили у неї та робили на неї ставку, згодом розробили дійсно якісні сорти нержавійок, вироби з яких доказали свою зручність та корисність та згодом заняли значну долю ринку.
Іншим важливим кроком стало близьке знайомство з східною (головним чином, японською) кухарською традицією.
Сталося це після Другої Світової війни. Американські окупаційні сили ще довго стояли на японських островах. Активні та підприємливі американці знайомились із японською культурою. Японці – з американською. А де ще люди проникають у чужу культуру так глибоко, як на кухні та за обіднім столом? Чи варто тепер дивуватись, що, як результат, наприклад, універсальний японський ніж сантоку входить у таку велику кількість кухонних наборів?
До речі, ніж дійсно зручний та дуже універсальний.
В останні десятиліття також стали популярні ножі із лезами із керамічних матеріалів. Інші інновації включають різні покриття лез, такі як антибактеріальні покриття або покриття, що запобігають прилипанню продуктів.
З розвитком таких дисциплін, як ергономіка та промисловий дизайн, стала приділятися велика увага і зовнішньому вигляду та зручності використання кухонних ножів. Виробники прагнуть створювати ножі з комфортними руків’ями, збалансованою вагою та ефективною геометрією лез для забезпечення точної та безпечної роботи.
Крім того, набори ножів все частіше мають продуманий єдиний дизайн та стиль, який гармонізує візуальний аспект інструментів шеф-кухаря з творчим простором кухні.
Рух, який не зупиняється (щось на кшталт підсумків)
Таким чином, ми можемо бачити, що навіть такі прості побутові речі, як кухонні ножі є частиною історії нашої цивілізації. Вони століттями використовуються мільйонами людей і можуть багато що розповісти про нас та нашу культуру. І ця історія не припиняється. Більшість з нас продовжує користуватись кухонними ножами кожного дня. Змінюємося ми, змінюються і ножі на нашій кухні. Бо саме такі побутові речі і є справді важливою частиною нашого життя.
А як давно ви приділяли увагу своїм кухонним ножам? Чи не пора трохи оновити ваш кулінарний арсенал?