Нагадаємо, що брекет-система - це пристрій для виправлення прикусу, що складається з окремих ланок, які називаються брекетами.

Є різні види брекет-систем, що відрізняються типом використовуваного матеріалу, способом кріплення та конструктивними особливостями.

Металеві системи є найтрадиційнішими. Вони дуже міцні, надійні та мають досить низьку ціну в порівнянні з іншими системами. Крім того, вони досить практичні, проте мають свої недоліки, якими є недостатній рівень естетики та тривалий термін звикання.

Сапфірові системи дуже естетичні, не схильні до фарбування харчовими барвниками, на них не накопичується наліт, проте ціни на них «кусаються».

Керамічні системи - одні з найпомітніших різновидів вестибулярних брекетів, адже підбираються вони з урахуванням відтінку зубів. Вони міцні, а також не викликають роздратування ясен.

Пластикові системи зазвичай встановлюються дітям у разі, якщо в ході лікування небажано використовувати інші конструкції. Вони недорогі, проте відрізняються крихкістю та піддаються фарбуванню харчовими барвниками.

Залежно від способу встановлення брекетів є:

  • вестибулярна брекет-система, що кріпиться із зовнішнього боку зубного ряду; при установці брекети фіксують на лицьовій поверхні зубів, після чого кожен з них простягають дугу, яка, намагаючись прийняти своє початкове положення, виправляє прикус;
  • лінгвальна брекет-система, що кріпиться із внутрішньої сторони зубного ряду; при установці спочатку виготовляються зліпки із зубів, на яких виробляють попереднє складання системи. Потім її переносять на зуби пацієнта там фіксують.

За способом кріплення брекет-системи може бути:

лігатурними; прикріплюються до дуги нерухомо, при цьому застосовується еластичний механізм, що утримує дугу пазу елемента. Для фіксації застосовують металеве кільце чи дріт;

безлігатурними, або самолігуючими, яким не потрібно додаткових зв'язок. У таких системах дуга кріпиться за допомогою спеціальних замочків-засувок. Відкрити або закрити такі кріплення набагато простіше, ніж кріпити лігатуру. Безлігатурними брекетами дуга не блокується, а фіксується. Тому вона здатна цілком вільно ковзати всередині брекет-системи. Завдяки тому що в самолігуючих брекетах тертя низьке, переміщення зубів полегшується, при цьому кровопостачання тканин, що оточують зуби, не порушується. Це прискорює лікування пацієнтів, а суттєві зміни спостерігаються вже у перші місяці носіння брекетів.

Встановити брекети можна відразу на нижню та верхню щелепу, проте часом їх ставлять лише зверху чи знизу. Щоб знизити вартість брекет-системи, нерідко зверху встановлюють естетичні брекети, а знизу - металеві. У разі незначних дефектів установка громіздких конструкцій не вітається, а ось полегшені часткові брекети цілком підійдуть.