Великий урожай огірків чудової якості – це мрія городників. Однак не всім вдається її реалізувати. Основна причина – неправильно підібраний посадковий матеріал. І річ навіть не в його якості, а в тому, що часто не враховуються особливості регіону та специфіка вирощування. Одним із непоганих рішень стане використання самозапильних огірків.

Самозапильні огірки: особливості та характеристики

Насіння огірків самозапильних від інших не відрізняються, але рослини матимуть особливу будову. Зверніть увагу на квітку, у ній є тичинки й маточка, тобто чоловічі та жіночі органи розмноження. Як результат, рослина сама себе запилює, а отже, плоди формуються навіть у тих випадках, коли біологічних запилювачів немає.

Більшість подібних огірків вирізняються ніжним смаком, однак пізні будуть дещо жорсткішими. Ідеальний баланс досягнуто в більшості середньостиглих сортів. Вирощування можливе як у закритому, так і у відкритому ґрунті.

Доведено, що при посіві на своїй ділянці самозапильних огірків шанси на отримання великої кількості зав’язей значно вищі. Однак варто врахувати, що наявність маточки та тичинки на одній квітці не робить такі овочі стійкими до несприятливих факторів. Варто підбирати сорти, вваховуючи специфіку умов вирощування: температурного режиму, частоти опадів тощо. Інтернет магазин саджанців в Україні Westgard пропонує чимало сортів, придатних для споживання у свіжому вигляді, для соління та маринування.

Сорт чи гібрид: що обрати

Якщо визначилися, що самозапильні огірки – це хороший варіант, варто ще розібратись, яке саме насіння взяти – сортове чи гібридне. Розберемося в цьому питання.

Отже, сорт – це група рослин, які мають певні ознаки. Серед їхніх особливостей:

  • схожі характеристики;
  • різноманітні параметри;
  • збереження батьківських ознак;
  • з часом деякі ознаки сорту губляться – через 3–5 років. Це відбувається за умови, що вирощуєте самостійно зібране насіння.

Гібриди отримують шляхом схрещування чистих ліній. Результат – огірки, які мають поліпшені ознаки. Вони швидше дозрівають, відрізняються стійкістю до хвороб та несприятливих погодних умов, мають кращі смакові якості. Однак із них насіння не збирають, адже спрогнозувати, яким буде результат, важко. Впізнати гібридне насіння можна за позначкою F біля назви.

Однозначно сказати, що гібридні краще за сортові не можна, адже все залежить від специфіки вирощування саме на вашій ділянці. Тому, щоб знайти кращий варіант, варто спробувати декілька.