Вибір маніпулятора - завдання, яке визначає ефективність, безпеку та продуктивність роботи. Вибір оптимального варіанту спецтехніки залежить від різноманітних умов на цю тему читайте ось тут.
Категорії, відмінності, особливості
Там, де для завантаження та розвантаження або для розбирання робіт достатньо крана-маніпулятора на рухомій платформі, для свердління свердловин або виробництва стовпів та опор, необхідний бурильно-крановий верстат (БКВ).
Також враховують виробника, можливості ремонту та інші важливі характеристики, які безпосередньо впливають на вибір конкретної маніпуляційної техніки. Ознайомитись з будовою маніпулятора можна за посилання https://spec-rental.com.ua/budova-krana-manipuliatora/
Основні типи маніпуляторів, їх переваги та недоліки
Спецтехніка з маніпуляційним обладнанням має:
- різноманітність гідроманіпуляторів;
- різношерстні моделі з універсальними кранами-маніпуляторами та БКВ.
Особливості конструкцій встановок визначають їхнє функціональне призначення.
Там, де машина має виконувати однотипні дії з великою інтенсивністю, рекомендується придбати маніпулятор гідравлічного типу. Вони оснащені гідравлічними механізмами-хватами.
Переваги цього вибору полягають у високій інтенсивності повторних маніпуляцій.
До недоліків можна віднести збільшення вимог до надійності обладнання та відсутність можливості компактного складання в маневреному положенні.
У відміну від гідроманіпуляторів, крано-маніпуляторів тросового типу для захоплення вантажів та конструкцій використовується крюкова підвіска. Такі установки володіють розширеними можливостями при мінімальній масі.
Їхньою відмінною перевагою є точність позиціонування вантажів. Повільна гідравліка при меншому використанні рідини розрахована на значно більший тиск в системі, порівняно з гідравлічним аналогом. Ця особливість тросових крано-маніпуляторів компенсує навантаження під час завантаження-розвантаження, що сприяє збільшенню робочого ресурсу, подовжує тривалість робочого циклу таких установок. Не менш важливим плюсом є можливість придбати тросовий маніпулятор за меншу ціну.
Вибір за основними робочими параметрами
Маніпулятори класифікуються за типом складання стріли на Z- та L-образні.
Телескопічна L-стріла розташована над платформою, що дозволяє швидко завантажувати або розвантажувати автомобільний кузов або причіп.
Якщо врахувати простоту конструкції, то кранові тросові установки мають менше кількість шарнірних з'єднань.
Наявність тросової підвіски гака та L-подібної конструкції телескопічної стріли дає цим КМУ або БКВ ще одну значну перевагу - можливість ефективної експлуатації техніки в умовах обмеженого простору та важкодоступних місць.
Телескопічна Z - стріла. Щодо монтажу на шасі, для важких Z-образних установок потрібна більш потужна та дорога колісна база ніж для їхніх тросових аналогів.
Важливу роль відіграє грузопідйомність стріли та її висота. Краще обрати варіант з невеликим запасом.
Варто звернути увагу на тип поворотного пристрою. Він визначає можливість безперешкодного переміщення стріли з вантажем горизонтально. Важливим елементом тут є гідромотор з редуктором і поворотною шестернею або гідроциліндр з рейкою.
У відміну від гідроманіпуляторів на техніку з тросовою підвіскою монтується лебідка. Місце її установки також має значення.
Якщо вона розташована на останній секції стріли на максимальному виносі, грузопідйомність знижується на величину маси лебідки. Зазвичай, на верхній частині телескопічної стріли КМУ передбачено швидке кріплення для монтажного кошика для виконання висотних робіт. Такий кран-маніпулятор або БКВ повністю замінює автовишку.
Існують ще додаткові параметри, що визначають вибір маніпулятора, включаючи системи безпеки та стійки, розташування пульта управління, можливість підключення додаткових опцій.
Висновок
У виборі маніпулятора важливо враховувати конкретні операції, особливості роботи та параметри техніки. Гідроманіпулятори забезпечують високу інтенсивність маніпуляцій, тоді як тросові маніпулятори мають свої переваги у точності та можливостях в умовах обмеженого простору. При виборі слід уважно оцінювати характеристики стріли, системи управління та безпеки для оптимального використання техніки у відповідності до вимог завдань.