Українська податкова система вважається однією з найскладніших у Європі. Проте, навіть порівнюючи її з польською, експерти вбачають спрощені правила нарахування податків та нижчі податкові ставки. Анонсоване наближення до європейських стандартів оподаткування юридичних осіб наразі викликає сумніви та залишає багато відкритих питань. Поки зміни не вступили в дію, зручними та простими залишається реєстрація ФОП та вибір ними зручної системи оподаткування.
Загальна система оподаткування
Новостворене підприємство чи ФОП під час реєстрації автоматично потрапляє в режим сплати обов’язкових податкових платежів на загальних умовах. Система передбачає:
- податок на прибуток за ставкою 18%;
- єдиний соціальний внесок на рівні 22% з прибутку;
- військовий збір — 1,5% з прибутку.
Загалом юридична особа змушена сплачувати 41,5%. При цьому підприємство не обмежене у виборі напряму діяльності, кількості найманих працівників, обсягах реалізації, типах контрагентів та розмірах доходу.
Як спростити свої податки?
Для фізичних осіб-підприємців створено потрійну пропозицію щодо спрощення системи оподаткування та зниження підсумкового розміру податкового навантаження. На основі заяви, поданої до ДПСУ, суб’єкт господарювання може вибрати одну з 3 груп оподаткування:
- група 1 — сплачує єдиний податок до 10% від актуального прожиткового мінімуму або 15% за умови перевищення встановлених лімітів доходів (167 мінімальних заробітних плат за календарний рік), єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати;
- група 2 — сплачує єдиний податок на рівні 20% від мінімальної заробітної плати, ЄСВ на рівні 22% від мінімальної заробітної плати при обмеженнях доходу у 834 мінімальні заробітні плати на рік;
- група 3 — сплачує єдиний податок за ставкою 5% від доходу або 3% у разі сплати ПДВ, ЄСВ за ставкою 22% від мінімальної заробітної плати з обмеженням доходу в 1167 мінімальних заробітних плат на рік.
Вибираючи, на яку систему оподаткування перейти ФОП, важливо зважити свій фактичний та плановий оборот, кількість працівників.
Особливості єдиного податку
Перехід ФОП на спрощений режим оподаткування обґрунтовується заміною кількох видів обов’язкових платежів єдиним податком. Він акумулює та замінює податок на прибуток (або податок з доходів фізичних осіб), ПДВ, ЄСВ, податок на майно та з продажів.
Долучитися до нього можуть як ФОП 1 та 2 групи, так і представники 3 групи та юридичні особи. Попри суттєву економію, а також зручність сплати, спрощена система передбачає ряд обмежень у напрямах діяльності. Їхній детальний перелік можна дізнатися із нормативно-правової бази щодо єдиного податку, перевіривши КВЕД у переліку заборон. Серед таких напрямів: виробництво, роздрібна та гуртова торгівля тютюновими та алкогольними виробами, дорогоцінними та кольоровими металами, коксом, нафтохімічними продуктами, автотранспортними засобами, харчовими продуктами, фінансова, брокерська, рієлторська, банківська діяльність.