Одним із найефективніших інструментів для віддаленого контролю рівня палива у транспортних засобах є датчик рівня палива. Дане обладнання має бездоганну репутацію, а все завдяки тому, що виробники запевняють у невеликій похибці у вимірах, яка в середньому становить не більше 1%. Однак на практиці це значення трохи відрізняється, і пов'язано це з низкою зовнішніх факторів. Насамперед варто зазначити, що декларована похибка була обчислена у лабораторних умовах із застосуванням високоякісного палива, тому насправді має різницю.
Пропонуємо у цьому огляді розглянути кілька основних причин, які можуть негативно вплинути на похибку у вимірах ДРП.
Неправильний монтаж
Як провідний, так і бездротовий датчик рівня палива, відноситься до надточного обладнання. Однак, якщо в процесі монтажу були допущені помилки, пристрій може працювати некоректно.
- Датчик встановлено не по центру.
- Неправильно підібрана довжина вимірювальної трубки.
- Бак має неправильну геометричну форму, внаслідок чого потрібно було встановити два прилади замість одного.
Щоб запобігти цій ситуації, монтаж ДРП слід довірити кваліфікованій команді.
Неправильне тарування
Тарування паливного бака здійснюється з метою перевести дані датчика в літри. Сама процедура не складна, але вимагає від майстра уважності та концентрації. У паливний бак дозовано заливається паливо і після його стабілізації фіксуються дані. Що може негативно вплинути на якість тарування:
- Неправильно підібрана кількість контрольних точок.
- Не вичікування часу для стабілізації палива.
- Перелив або недолив палива.
Щоб цього уникнути, як варіант, використовувати автоматичну станцію тарування або довіритися кваліфікованим монтажникам.
Низька якість палива
Залежно від регіону та мережі АЗС, якість палива може дуже відрізнятися. Домішки, присадки та сторонні компоненти у ПММ можуть негативно вплинути на точність вимірювань. Щоб цього уникнути, слід віддавати перевагу одній мережі АЗС, яка виконує ретельне очищення.
Різкі перепади температури
Температура повітря навколишнього середовища може негативно вплинути на показання ДРП. Як приклад можна розглянути порожню пластикову пляшку, помістивши в морозильну камеру. У холодному просторі вона стискається, у теплому розтискається. Такий самий процес відбувається і в паливному баку з паливом.
Однак варто зазначити, що датчики рівня палива у сучасній модифікації мають відповідні налаштування, які враховують цей фактор.
Вирішити цю проблему можна шляхом встановлення сучасного датчика, проте слід враховувати, що він має підходити до терміналу. В іншому випадку, необхідно купити GPS трекер у більш сучасній та модифікованій версії.
Висновок! Похибка у вимірах датчика рівня палива у системі моніторингу, розміром до 5% є нормою. Однак, якщо цей показник вищий, слід проводити ретельну діагностику для виявлення проблеми.