Морська свинка, або мурчак – ідеальний вибір для тих, хто шукає доброзичливого та милого домашнього улюбленця. Ці маленькі гризуни не лише чарівні, але й чудово підходять для родин з дітьми. Вони мають спокійний характер, швидко звикають до людей і можуть стати справжніми друзями. Проте, перед тим як завести мурчака, важливо знати основи догляду, щоб забезпечити йому комфортне та здорове життя.
Морські свинки — милі та спокійні створіння для всієї родини
За популярністю серед власників домашніх тварин морські свинки поступаються хіба що котам та собакам. І це не дивно, адже ці пухнасті гризуни мають безліч переваг. Вони позбавлені агресії, не вимагають складного догляду і чудово підходять для утримання в квартирі. При правильному догляді морські свинки можуть прожити до 8-10 років, що дозволяє насолоджуватися їхньою компанією тривалий час.
Сучасну популяцію мурчаків складають близько 20 різних порід. Умовно вони поділяються на три групи:
- Довгошерсті. Це перуанська порода, довжина шерсті якої може досягати 50 сантиметрів, абіссінська порода та Шелті.
- Короткошерсті. До них відноситься, наприклад морська свинка Тедді, що схожа на плюшевого ведмедика чи американська порода.
- Безшерсті. Найбільш відомими представниками цього різновиду є породи Скінні та Болдуїн. Важливо розуміти, що через повну відсутність шерсті цих тварин рекомендують утримувати в приміщеннях зі стабільним температурним режимом на рівні 20-26 градусів Цельсія.
- Будиночок для мурчака: який варіант обрати?
Проживання морської свинки в домашніх умовах неможливо без власної “житлової площі”. Сучасні виробники пропонують декілька варіантів такого житла: тераріум, клітка або вольєр. Кожен з цих різновидів має свої особливості:
-
Тераріум. Розповсюджений, проте не надто бажаний варіант. Майже герметичний ізольований простір не дає тварині почуватися комфортно. Мурчак — товариська істота, тож йому варто чути господаря. Крім цього умови тераріуму не завжди підходять тварині. Накопичення вологи та парів, духота та несвіже повітря — пряма дорога до захворювань домашнього улюбленця. Проте іноді тераріум може стати у пригоді. Він добре підходить до безшерстних порід морських свинок. Завдяки суцільним стінкам тварина надійно захищена від протягів та холоду. Однак в цьому випадку чистоті житла мурчака варто приділити підвищену увагу.
-
Клітка. Класичний варіант для морських свинок, що живуть у квартирах. Однак варто розуміти, що клітки для мурчаків мають характерні відмінності від житла, призначеного для хом’яків, щурів або птахів. Лази, драбинки чи числені яруси не підходять морським свинкам через ризик травмування. Потрібна одноярусна клітка середньої висоти. Для однієї тварини мінімальним розміром житла є клітка 50х80 см., але краще більше.
-
Вольєр. Справжні королівські апартаменти для мурчака. Велика площа дозволяє розмістити все, що потрібно тварині, крім того, за вольєром простіше доглядати. Однак, в умовах квартир не завжди вистачає місця для встановлення вольєра.
Незалежно від обраного варіанту житла слід час від часу випускати морську свинку прогулюватися по кімнаті. Звісно — під наглядом, адже це гризун, тож дроти, шпалери та ніжки меблів можуть прийтися до смаку. З іншого боку — не варто гуляти на вулиці. Адже це і стрес, і ризики травмування з боку інших тварин, і перспектива інфекцій та паразитів.
При облаштуванні житла для мурчака варто приділити увагу забезпеченню відповідного температурного режиму. Морські свинки — тварини, родом з Південної Америки. Тож вони вельми теплолюбні та мерзнуть вже при 16 градусах Цельсія. Проте надмірна спека також не є виходом. Тож варто влітку підшукувати більш прохолодне місце. Але головне — без протягів.
Що має бути в житлі морської свинки?
Звісно, для комфортного існування маленького улюбленця самої клітки, тераріуму чи вольєру недостатньо. Серед елементів та аксесуарів, які доведеться придбати:
- гігієнічний наповнювач;
- будиночок для сну та затишного відпочинку;
- спеціальна крапельна напувалка;
- годівниці для зерна та соковитого корму (різні).
За досвідом власників морських свинок вони майже байдужі до іграшок. Проте гарною та головне корисною розвагою може стати мінерал для підточування зубів.
Особливості раціону морських свинок
Правильний раціон морської свинки – це основа її здоров’я та довголіття. Як травоїдні тварини, мурчаки потребують певного балансу поживних речовин, який забезпечить їхній організм усім необхідним. Крім того, в гризунів є деякі специфічні потреби, що випливають з особливостей їхніх зубів та ротової порожнини.
Серед головних рекомендацій, яким варто приділити увагу при виборі харчування для мурчака:
- сіно, що має складати 70% раціону та постійно бути в сіннику;
- зернова суміш — близько 25% відсотків, а також гранульований корм та пластівці;
- свіжа зелень та овочі — до 5% раціону, підійде кріп та петрушка, гарбуз, буряк, листя салату, морква, кабачки та огірки.
Чиста та свіжа вода має бути постійно в напувалці. Рекомендована періодичність заміни — раз у два дні.
Серед продуктів, які не варто давати мурчакам:
- картопля;
- редис та редька;
- цибуля;
- гриби;
- цитрусові.
Догляд за мурчаком: що потрібно робити?
Попри те, що морські свинки вельми не прискіпливі до особливостей догляду, важливо дотримуватися деяких правил, рекомендацій та забезпечувати гігієну. Серед основних нюансів:
- регулярне прибирання клітки та заміна підстилки, що дозволяють запобігти неприємному запаху в приміщенні та запобігти розвитку інфекцій;
- догляд за шерстю: довгошерсті мурчаки потребують щоденного розчісування, короткошерстих розчісувати треба рідше, головне — запобігти утворенню ковтунів;
- купання — рекомендується один або два рази на рік чи в міру забруднення, морські свинки вельми охайні та акуратні, тож при правильному догляді не потребують частих водних процедур;
- догляд за вухами — перевіряти чистоту треба раз на тиждень, видаляючи забруднення чи зайвий секрет, для цього можна користуватися ватною паличкою, змоченою в хлоргексидині чи спеціальному лосьйоні;
- догляд за зубами та ротовою порожниною — особливо важливий крок, перевіряти варто регулярно та стежити за тим, щоб зуби рівномірно сточувались і не травмували м’які тканини.
Найпоширеніші хвороби морських свинок
Заводячи в домі мурчака, варто бути готовими до усіх викликів, зокрема й проблем зі здоров’ям. Серед найпоширеніших хвороб та патологій:
-
Проблеми із зубами у морських свинок. Через постійний ріст зубів та при відсутності нормального сточування у морських свинок можуть виникати проблеми з прикусом. Це ускладнює прийом їжі, веде до травм, голодування та подальших проблем з ШКТ. Для профілактики патологій регулярно пропонуйте тварині сіно з травою тимофіївкою, яка допомагає сточувати зуби. При перших ознаках проблем звертайтеся до ветеринара для проведення процедури дентальної корекції.
-
Захворювання шлунково-кишкового тракту. Для мурчаків характерні запори, діарея та здуття живота. Ці проблеми можуть бути викликані неправильним харчуванням, стресом або інфекцією. Для профілактики варто дотримуватися збалансованого раціону, уникати різких змін в харчуванні та не випускати морську свинку на вулицю.
-
Паразитарні захворювання. Кліщі, блохи та глисти можуть спіткати навіть таку мініатюрну істоту, як мурчак. Тож варто берегти тварину від ризикованих прогулянок.
-
Нестача вітамінів. Тварини, як і люди, не здатні самостійно виробляти вітаміни, зокрема, важливий вітамін С. Тож, аби запобігти розвитку цинги варто доповнювати цим вітаміном раціон домашнього улюбленця.