Економити, щоб вижити: на чому заощаджують черкащани
Життя стрімко дорожчає, а зарплати і пенсії майже стоять на місці. Щоб прокормити себе та сім’ю, містяни викручуються як можуть. Скільки вартує доба життя пересічного черкащанина, та як принадилися до сучасних умов жителі міста?
День прожив - заплати
У середньому прийом ванни в Черкасах обходиться у 10 гривень. Двогодинний перегляд телевізора вартує 5,5 копійок. 5 увімкнених по 2 години лампочки обійдуться в 27,5 копійок на добу. Працюючий 2 години комп’ютер – це майже 7 копійок. Якщо вирішили пропилососити чи скористатися кухонними приладами, заплатіть 68 копійок. Вартість інтернету на добу обійдеться десь в 2 гривні, а опалення квартири - від 13 (однокімнатна квартира) до 21 гривні (трикімнатна квартира). Ще треба розрахуватися за газ, квартплату. Вона у місті варіюється в залежності від балансоутримувача і приблизно коливається у межах 36–140 грн. Тож додаємо до всього 3-5 грн.
Вартість оренди однокімнатної квартири в Черкасах стартує від 1,5 тисячі гривень. За добу це 50 гривень. За комунальні послуги орендарі квартир, як правило, платять окремо.
Не забуваємо про відпочинок. Квиток у Черкаський драматичний театр вартує 30 гривень, а відвідування вистави гастролюючого театру може сягати 250 грн. Похід в кінотеатр – полегшить гаманець мінімум на 55 гривень.
Не хлібом єдиним. За підрахунками фахівців, українці витрачають на їжу в місяць 1300 гривень. Це десь 30 гривень на день. Якщо харчуватися вдома не виходить, то комплексний обід у найбюджетнішому закладі швидкого харчування коштуватиме 40 грн., а похід в піцерію – 110 грн.
За приблизними підрахунками, доба життя пересічного черкащанина обходиться від 50 до 120 гривень. Охочим урізноманітнювати своє дозвілля слід розраховувати десь на 200 гривень. Це дуже умовна сума, яка залежить від уподобань та можливостей.
Хто на чому економить
Медсестра Оксана, хоча і відноситься до працівників бюджетної категорії, на життя не скаржиться. "У мене великий стаж, вища категорія. З надбавками отримую 2 тисячі 200 гривень, а ще за необхідності можу додатково підробляти. Звісно, на всі потреби не вистачає, але як можна жалітися, коли мої молоді колеги заробляють 1300-1400 грн", - зазначає Оксана.
Що дійсно турбує жінку, так це сума в 200-250 гривень, яку у зв’язку з підвищенням цін на електроенергію мають щомісяця викладати власники електроплит. "В дев’ятиповерхівці, де я зараз мешкаю, та у багатьох черкаських будинках люди стали заручниками відсутності спеціальних тарифів на електроплити", - зазначила Оксана.
Багатьом черкаським водіям приходиться заощаджувати на бензині, а місцеві дороги змушують їх частіше звертатися до СТО. "Більше ходимо пішки та відмовилися від регулярних виїздів за місто. Тепер я лише відводжу і забираю дитину зі школи", - розповідає жінка та зізнається, що останнього разу віддала за передчасний ремонт та огляд автівки 2 тисячі гривень.
медсестра
Медсестра Оксана заощаджує на бензині/ Фото vk.com
Багато черкащан, котрі раніше мали можливість пересуватися на окремому авто, зараз пересідають на громадський транспорт. Більше пощастило тим, у кого є альтернатива кооперуватися з колегами й сусідами та їздити на роботу по двоє-троє в машині.
Пенсіонер Микола Миколайович про таку розкіш як авто навіть не мріє. Чоловік зізнається, що в нинішні часи економити приходиться на життєво необхідному – ліках. М’ясо ж він уже давно навчився "заміняти" хлібом. Незважаючи на скрутні часи, чоловік в депресію не впадає. Замість сидіння вдома біля телевізора з сумними передачами та нерадісними новинами, він як може урізноманітнює своє дозвілля. "Я активний читач бібліотеки ім. Лесі Українки. Тут же безкоштовно граю в шахи", - ділиться своїми маленькими радощами Микола Миколайович.
библиотека
Миколі Миколайовичу (праворуч) доводиться частіше відмовлятися від м'яса, щоб економити
Інвалід-чорнобилець, домогосподарка Вікторія може читати справжні майстер-класи по заощадженню коштів. В режимі економії її сім’я живе вже давно, а останнє підвищення цін примусило їх зовсім відмовитися від відвідувань кафе, кінотеатрів, поїздок на таксі.
Із сумом дівчина зізнається, що тепер навіть не зупиняється біля прилавків із солодощами, які заміняє какао. "Каву можна замінити цикорієм, по своєму тарифу мобільного зв’язку намагаюся телефонувати тільки на вихідних, бо так дешевше. Одяг купую в секонді, а книги беру в бібліотеці", - ділиться досвідом дівчина та радить заощадливим черкащанам купувати продукти на оптових базах. "Найдешевший, як на мене, ринок на Південно-Західному", - каже Вікторія та скаржиться: "держава перетворила нас на справжню колонію чи тюрму".
виктория
Домогосподарка Вікторія занотовує всі витрати
Навіть у складних життєвих умовах жінка завжди має залишатися жінкою. Можна зекономити на зовнішньому вигляді, але забувати про це зовсім – злочин проти себе. У цьому переконана перукар Анастасія. Вона сформувала цю життєву філософію, спостерігаючи за людьми, з якими працює.
перукар
Перукар Анастасія закликає жінок у будь-яких умовах слідкувати за зовнішністю / Фото facebook.com
У зв’язку зі стрімким зростанням цін, деяким клієнткам Анастасії приходиться заощаджувати на собі. "Запам’ятався випадок, коли одна з постійних клієнток довго не приходила. І якось зайшла. Вона була в дуже поганому моральному стані. Розговорилися. Виявилося, що вона пішла з роботи і вже не вбачала за необхідне дотримуватися презентабельного зовнішнього вигляду, фактично впала в депресію. Зробили їй зачіску – і в неї засяяли очі, пішла з салону в піднесеному стані", - ділиться дівчина та зізнається, що їй і самій тепер приходиться економити. Анастасія рідше оновлює гардероб та не закуповує матеріали для роботи на декілька місяців вперед, як це було раніше.
Нагадуємо, щоб зорієнтувати черкащан у цінах на аптечні засоби боротьби з грипом, сайт vikka.ua повідомляв про їх вартість у деяких мережевих аптеках.
Як зазначалося раніше, заради субсидій черкащани повертаються з-за кордону та виписують родичів з квартир.