Світлана Кузьмінська: за рейдерським захопленням "Черкасиобленерго" стоять російські олігархи
Починаючи з серпня 2016 року в публічну площину все частіше почали потрапляти скандали, пов'язані з компанією "Черкасиобленерго", в якої частка держави становить сумарно близько 71%.
Приблизно тоді ж Фонд державного майна, який володіє 46% акцій, почав робити спроби змінити керівництво компанії. Вже в грудні 2016 у компанії змінилася наглядова рада. Її очолив Василь Богатир – помічник народного депутата від фракції БПП Олександра Домбровського (голова комітету Ради з ПЕК, куди також входить впливовий депутат і армійський товариш Петра Порошенка Ігор Кононенко).
На початку 2017 були спроби змінити керівний орган компанії – правління. Але до законного завершення історія зі зміною менеджменту так і не дійшла.
Претензії до "Черкасиобленерго" також висловлював голова НКРЭКУ Дмитро Вовк, звинувативши менеджмент компанії в недотриманні дисципліни розрахунків за електроенергію. Пізніше в історію включилися правоохоронні органи. Вони ініціювали кримінальні провадження щодо керівництва компанії.
Останнім гучним скандалом навколо компанії було повідомлення обласної поліції про затримання 30 осіб, озброєних помповою і травматичною зброєю, які зайняли другий поверх офісу "Черкасиобленерго".
Про те, що зараз відбувається в компанії і що стало причиною гучного конфлікту навколо "Черкасиобленерго" Українські Новини розпитали у в. о. голови правління Світлани Кузьмінської, звільнення якої весь цей час добивається ФДМ.
Який Ваш статус зараз в компанії "Черкасиобленерго": Ви відсторонені, звільнені або Вас не допускають на роботу? За даними держреєстру Мінюсту, саме за Вами зберігається право підпису в компанії. Поясніть, будь ласка, стан справ.
З моменту мого призначення, у квітні 2015 року, і до цього часу я є в. о. голови правління ПАТ "Черкасиобленерго". Ця інформація відображена в єдиному держреєстрі.
Події березня-квітня 2017 року – це вже друга за рахунком за останні півроку спроба рейдерського захоплення підприємства. Перша була здійснена у вересні 2016 року. За даними фактами порушені кримінальні справи, деякі підозрювані фігуранти перебувають у розшуку, ведеться слідство. Аналогічно попереднім сценарієм розгорталися події і в квітні поточного року.
24 березня зацікавлені особи внесли зміни за керівника підприємства до єдиного держреєстру. Надалі комісія Мінюсту щодо реєстраційних дій розглянула мою скаргу і прийняла рішення про неправомірність внесення даних щодо зміни керівника "Черкасиобленерго". Після цього дані дії були видалені на підставі наказу Мін'юсту.
Вже в понеділок, 27 березня, на територію підприємства прибув Олег Самчук (пропонований ФДМ на посаду нового керівника компанії) у супроводі кількох людей, що представилися співробітниками СБУ і повідомив про нібито зміну керівництва в компанії за рішенням наглядової ради.
Самчук підписав наказ про призначення самого себе в. о. голови правління. Після чого він звільнив мене, мого заступника і ряд директорів, які відмовилися виконувати неправомірні дії.
Станом на сьогодні, мене як керівника не допускають на робоче місце. Ми звернулися в правоохоронні органи з заявою про незаконне захоплення приміщень адміністративних будівель компанії та протидію законній господарській діяльності. Будемо діяти виключно в правовому полі.
Що відбулося в офісі компанії 18 квітня, хто були ці озброєні люди і з якою метою вони прийшли в адмінбудинок?
Чергова провокація, заздалегідь спланована і спрямована на дискредитацію законного правління компанії.
Це була охоронна організація, яка на законних підставах здійснювала охорону об'єкта після спроби рейдерського захоплення 9 вересня. І під час попередніх спроб захоплення допускали цю охорону на підприємство представники Нацполіції та СБУ. Питання наявності зброї залишається досі відкритим.
Я постараюся відповісти на питання фактами. Жоден чоловік не затриманий – всіх відпустили. Мало того, Нацполіція не угледіла в діях порушень законодавства. Прошу зауважити, дана охорона перебувала на підприємстві з 10 вересня 2016 року по 18 квітня 2017 року, тобто під час навали Самчука вони також перебували на об'єкті з 27 березня по 18 квітня. Поліція за цей час кілька разів відвідувала підприємство і про законність перебування охорони не було ні слова.
Через 23 дні зацікавлені в заворушеннях учасники реалізували "шоу", яке зняли на відеокамеру і розмістили в Інтернеті.
Висновки Ви можете зробити самі.
Якого акціонера компанії ви уявляєте в компанії: ФДМ, "Укреско", КУА "Сварог Ессет Менеджмент" або Ви незалежний найманий менеджер?
Я абсолютно незалежний керівник і представляю інтереси всіх акціонерів і держави в тому числі.
Чому, на Вашу думку, ФДМ ініціював відставку і призначення Олега Самчука?
Я б сказала, що це результат домовленостей Костянтина Григоришина спільно з російською групою VS Energy (контролюється російськими бізнесменами на чолі з членом Ради Федерації РФ Олександром Бабаковим, – ред.), яка володіє декількома енергопостачальними компаніями. Майно цієї групи закладено в російських банках під кредитні зобов'язання, які останні не в змозі обслуговувати. Також у цій справі замішані деякі посадові особи ФДМ на чолі з заступником керівника ФДМ Володимиром Державіним (колишній помічник депутата Ігоря Кононенка, – ред.). Це призвело спочатку до спроби рейдерського захоплення у вересні 2017 року і надалі до захоплення в березні 2017.
Пан Державін, достовірно знаючи, і особисто підписавши документи про результати відкритого конкурсу на заміщення вакантної посади, виносить на голосування на незаконно проведених зборах акціонерів 13 лютого 2017 року кандидатуру абсолютно іншої людини, нібито за рекомендацією Міненерговугілля. Цей кандидат – виходець із вищезгаданої групи російських олігархів Самчук, він працював в "Житомиробленерго" і "Чернівціобленерго".
І найсумніше те, що під час агресії Російської Федерації та військових дій в зоні АТО, ми маємо сьогодні факт захоплення стратегічного об'єкта енергетики в центральній Україні російськими олігархами. І все це штучно завуальовано. І нікому немає до цього діла, оскільки країна зайнята політичними арештами і судовими позовами панів Насирова і Мартиненка... і всі спостерігають за боротьбою з корупцією і не встигають бачити, що вже відбулося з низкою державних обленерго.
І явно, з чийогось негласного дозволу і домовленостей, ці представники Росії мають індульгенцію для подібних дій на території України.
Мені шкода зараз в Черкаській області спостерігати ту ж картину, яку я бачила на території Луганська під час початку масових заворушень при захопленні сепаратистами ряду об'єктів, що згодом призвело до незворотних подій.
Хто такий Олег Самчук? Він – протеже міністра Насалика, адже його кандидатура була погоджена саме Міненерго?
Думаю, Насалик з Самчуком до всіх цих подій був навіть не знайомий, але стверджувати не буду.
Самчук всі свої дії, за словами деяких співробітників підприємства, погоджує по телефону з Григоришиним (щодо виводу з охорони підприємства). Всі керівні посади він погоджує з офісом VS Energy. Його завдання – дестабілізувати роботу підприємства. Не більше. Що він успішно виконує: під час мораторію на проведення страйків в енергетичній галузі – спонукає співробітників компанії до масових протестів і страйків. Використовуючи критичну фінансову ситуацію компанії виключно в своїх інтересах і інтересах тих, ким він поставлений.
У ЗМІ минулого літа пройшла інформація про об'єднання активів як даних російських бізнес-груп, так і зусиль по їх управлінню.
Ви вважаєте, що збори акціонерів, на якому було прийнято рішення призначити Самчука замість Вас незаконним. Поясніть свою позицію. І який поточний юридичний статус цього рішення?
Збори акціонерів 13 лютого безумовно було проведено незаконно, оскільки проходили під час судової заборони проводити це зібрання. І якщо розглядати те, що відбувається сьогодні на підприємстві як його наслідок, так це не збори, а банальна змова.
Згідно з законодавством, питання, що виносяться на голосування представниками держави, повинні бути в обов'язковому порядку погоджені з Кабінетом Міністрів України. Нічого і ніхто не погоджував. Так звані рішення підписували "на колінах", щоб похапцем закінчити почате 31 серпня 2016 року.
З початку минулого року було проведено низку зборів акціонерів без участі Кабінету Міністрів України та поміняні наглядові ради не тільки всіх державних обленерго, але і Центренерго і ОПЗ. Далі кожен може фантазувати сам, що і навіщо сталося....
За даним фактом Господарські та Апеляційні суди вже прийняли рішення про незаконність таких рішень. Так що на сьогоднішній день ці органи управління не мають ніякої юридичної сили.
Яка роль поліції в історії зі зміною менеджменту "Черкасиобленерго", адже згідно з повідомленням ФДМ, суд відсторонив Вас саме за клопотанням слідчих поліції?
Хочу зазначити, що Апеляційний суд Києва скасував рішення Печерського суду з мого відсторонення, тим самим визнавши його незаконність. Попереду ще суд по суті й там будуть розставлені всі крапки над "і".
На мою думку, кримінальну справу було ініційовано за замовленням Костянтина Григоришина, і про це не раз писали ЗМІ раніше. Воно було використане для підриву моєї репутації і дискредитації в очах співробітників і суспільства енергетиків в цілому. Я не раз чула в свій бік погрози про те, що мої маленькі проблеми перетворяться на великі. Страшно усвідомлювати те, що сьогодні такими методами чоловіки воюють з жінками, які мають право претендувати на професіоналізм у чоловічій сфері.
Яка фінансова ситуація "Черкасиоболенерго"? Раніше регулятор неодноразово звинувачував менеджмент компанії в непрофесійній роботі через низький рівен оплати, встановлював "нульові алгоритми", проясніть ситуацію, що відбувалося з компанією в 2015-2016 роках?
Фінансова ситуація "Черкасиобленерго" – не з легких. І це відбувається вже впродовж останніх півтора року. НКРЕКУ своїми постановами встановлює "нульовий алгоритм відрахування коштів на поточні рахунки компанії надходжень від оплати за поставлену електроенергію споживачам "Черкасиобленерго". Ми давно намагалися звернути увагу влади та ЗМІ на цю глобальну проблему багатьох енергокомпаній.
"Черкасиобленерго" стало заручником проблеми неплатежів. Основна проблема – неповні розрахунки протягом 2015-2016 років з ДП "Енергоринок". Це відбувається через неповні розрахунки споживачів із нами. Один із великих боржників – хімічне підприємство, яке споживає третину корисного відпуску електроенергії області. Відключити дане підприємство неможливо, оскільки це призвело б до екологічної катастрофи. Ми домоглися зниження його споживання з жовтня 2016 року до рівня екологічної броні, що дозволило нам вийти з жовтня 2016 року на 100-відсоткові розрахунки з ДП "Енергоринок". І цю динаміку ми утримували по березень 2017 року включно.
Щодо звинувачення менеджменту компанії з боку НКРЕКУ в непрофесіоналізмі скажу наступне: нас просто ніхто не хотів там слухати і в кінцевому підсумку почути. Найлегше критикувати, ніж розібратися в ситуації.
На мою думку, не можна в умовах нинішньої економічної та політичної ситуації ігнорувати ризики, які ми всі отримуємо, як відлуння від змін нашої держави. Адже влада змогла прислухатися до ситуації невиплати заробітної плати працівникам енергопостачальних компаній в Луганській та Донецькій області через той же "нульовий алгоритм", через несплату за електроенергію непідконтрольної території України. Я особисто брала участь в переговорах в НКРЕКУ, ДП "Енергоринок" та Міністерства. Але різниця в тому, що до цієї ситуації прислухалися.... а нас ніхто не хотів слухати, залишаючи один на один із проблемою. При тому, що це стосується як НКРЕКУ, так і ДП "Енергоринок".
Ми неодноразово зверталися з проханням реструктуризувати нашу заборгованість перед "Енергоринком" і перейти на розрахунковий алгоритм, а надалі – і на 100% алгоритм відрахувань коштів на рахунок компанії. Згодом ми отримали реструктуризацію в суді і виконували всі розрахунки. Заборгованість 2016 року також перебуває зараз у суді і ми клопочемо про реструктуризацію, що дозволить нам врегулювати всю заборгованість перед "Енергоринком" і перейти на 100% алгоритм. Це дасть можливість вийти компанії з тривалої низки нерозуміння з боку керівництва НКРЕКУ і вирівняти фінансову ситуацію в "Черкасиобленерго". Ця мета була і є моїм першочерговим завданням як керівника.
Через дії НКРЕКУ за півтора роки наша компанія недоотримала на свій розрахунковий рахунок понад 450 млн грн. І нікого це не цікавить...
Весь цей час ми знаходили можливість виплачувати заробітну плату працівникам, виконувати ремонтні роботи та реалізацію інвестпрограми.
Я весь цей час займалася пошуками виходу з вкрай складної ситуації з виплатою заробітної плати. Вихід є, але я сьогодні не можу потрапити на підприємство для того, щоб допомогти нашим співробітникам принести в будинок те, що вони заробили своєю чесною працею. Сьогодні, на жаль, втомленими від обіцянок працівниками обленерго просто брудно маніпулюють.
Як ситуація зі зміною менеджменту і всі ці конфлікти вплинуть на компанію, яка і без того, судячи з відкритої справи про банкрутство не найстабільніша?
Складно оцінити всі наслідки, які спричинять за собою всі ці дії з боку так званої "зміни менеджменту".
На сьогодні зрозуміло одне: робота підприємства дестабілізована. Не потрібно забувати, що "Черкасиобленерго" – стратегічно важливе підприємстві не лише для Черкащини, але й для енергосистеми України в цілому.
Заручниками ситуації стали мешканці Черкаської області. І це найстрашніше! Поки страждають тільки співробітники "Черкасиобленерго", які не отримали свою заробітну плату. Але незабаром проблеми можуть відчути і всі жителі Черкаської області, адже в будь-який момент може припинитися подача електроенергії в їх будинки.
Щодо банкрутства. Компанія ще з 2004 року перебуває в процедурі банкрутства. І економічна стабільність компанії не залежить від відкритої процедури банкрутства. Це гра слів і не більше. Ми неодноразово в ЗМІ читали про прибутковість "Центренерго", але, як виявляється, ця компанія теж перебуває на стадії банкрутства.