Електропроводка у черкаських будинках зимою може не “витягнути” надмірного навантаження
На його думку, взимку вони можуть не витримати навантажень через масове користування обігрівачами.
"Зараз майже в кожного вдома є електрочайники, бойлери, пральні машини та інші досить потужні прилади, а в подібних будинках прокладені алюмінієві кабелі, та влаштовані застарілі прилади захисту. Тому прохання, щоб взимку екстрено не ремонтувати кабелі та не гасити пожежі в будинках, провести інспекцію та можливі заміни або вдосконалення існуючих електромереж", - йдеться в петиції.
Уже зараз у Черкасах споживча потреба в обігрівачах зросла приблизно на 80%, порівняно з минулим роком. Діапазон цін на обігрівачі варіюється від 1 700 гривень (1,5 кВт обігрівач зі спіраллю) до 4 500 гривень.
Голова ОСББ "Героїв Дніпра 81" Олександр Докучаєв у коментарі для "Про все" розповів, що мешканцям будинку потрібно буде обирати, яку побутову техніку вимикати, а яку залишати увімкненою.
"Проводці в нашому будинку приблизно 30 років, - каже Докучаєв. – Ми зараз готуємо її до навантажень: частково замінюємо, оглядаємо на слабкі з’єднання. На кожному будинку є запобіжники. Якщо всі увімкнуть обігрівачі, то ці запобіжники згорять. Можна замінити всю проводку, але ж ніхто нам не дасть поставити сильніші запобіжники. На кожну квартиру розраховане навантаження приблизно 3-4 кіловати. В кожній оселі можна увімкнути обігрівач, але паралельно не можна вмикати, наприклад, електрочайник, теплу підлогу, пральну машинку і так далі. Тому треба буде обирати, чим користуватися".
Минулої зими проблем з електромережею в будинку не було, запевняє керівник об’єднання.
"Все добре працювало, - пояснює Олександр Докучаєв. – В нас не найстаріший будинок, хоч проводка ще алюмінієва, звісно. А є ж будинки, яким по 50-60 років. Там більше буде проблем. Я спілкуюсь із мешканцями будинку і знаю, що вони зараз купують різні обігрівачі та електроковдри. Люди ж розуміють, що буде непроста зима і готуються до неї".
Головний енергетик управлінської компанії "Нова якість" Сергій Поліщук у коментарі "Про все" підтверджує, що більшість будинків у Черкасах мають старі електромережі.
"Особливо у багатоквартирках, які зведені ще в 60 роках, - каже фахівець. - Відповідно до нинішніх норм, термін експлуатації мереж 10-15 років, раніше - було довше. Та ми, як управлінська компанія, намагаємося постійно підтримувати їх у належному стані. Швидко реагуємо на всі заявки мешканців. Та оновлення мереж у всьому будинку - дуже дороговартісний проект і залежить лише від самих мешканців: від їхньої готовності спрямувати кошти на оновлення мережі. Та перше, з чим ми зіштовхуємося: у багатьох будинках накопичилися чималі суми заборгованості. Крім того, мешканці мають бути готовими, що їм, швидше за все, доведеться збирати додаткові кошти, бо коштів з проплати може не вистачити. Та й заміна мережі, а це капітальні роботи, не передбачена існуючим тарифом".
Електрик радить звертатися до професіоналів у разі заміни електропроводки в квартирі. Інакше наслідки можуть бути небезпечними. Також самі господарі мають дотримуватися правил, аби не лишитися без світла.
"Не варто одночасно вмикати всі електроприбори, - говорить Поліщук. - Обігрівач, бойлер, мікрохвильова піч чи будь-яка інша техніка - це енергоємні пристрої, які не варто підключати до мережі паралельно. У жодному випадку не використовуйте для цього одну розетку. А якщо так само зроблять і сусіди? Через надмірну навантаженість можуть згоріти кабелі чи відключитися автоматичні вимикачі в щитовій. Раджу також звертати увагу і на самі розетки. Якщо вони пожовтілі, теж варто викликати електрика і перевірити, чи не становлять вони небезпеки. Аби не вимкнулося живлення всього будинку, необхідне встановлення ввідних автоматичних вимикачів, відповідно до договірної потужності з черкаською міською філією. Тобто йдеться про договір з РЕМ, який має бути у кожного споживача. Якщо ж ідеться про заміну мережі у власній квартирі, то в цьому разі мешканцям потрібно звертатися не до нас, а до приватних майстрів. Не варто користуватися послугами неперевірених фахівців, адже це може мати непоправні наслідки".
Як зазначають в УДСНС в Черкаській області, під час опалювального сезону зростає ризик виникнення пожеж в оселях, зокрема через застарілу або неякісну електромережу. За інформацією пожежників, із початку року тільки в Черкасах сталося 27 пожеж через короткі замкнення.
Джерело: Про Все