Батько відомого художника Данила Нарбута був творцем перших грошей УНР
Він дійсно став гордістю міста, став «нашим», адже понад 30 років свого життя прожив і творив саме тут, і похований видатний живописець у нашому місті.
Проте, мало хто знає, що його батько – Георгій Нарбут – є автором перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок), а також печатки і герба, де саме він запропонував використати тризуб князя Володимира Великого.
Цього дня у 1996 році в Україні запустили грошову реформу: карбованці замінили повноцінною національною валютою – гривнею. І ось сьогодні, 2 вересня, в День гривні, ми хочемо розповісти про Георгія Нарбута.
Георгій Нарбут - видатний майстер української графіки, один із засновників і ректор Української Академії Мистецтв, який прожив лише 34 роки, проте за цей час зміг зробити фундаментальний внесок у розвиток українського мистецтва. Він був творцем українського державного герба й печатки, грошових купюр і поштових марок.
На зламі 1917-1918 років Українська Народна Республіка почала друкувати свої грошові знаки – карбованці, а потім і гривні. Нарбут виграв конкурс на кращий ескіз українських паперових грошей. Оформлюючи купюру, художник застосував орнаменти в дусі українського («мазепинського») бароко XVII—XVIII ст., декоративні шрифти, зображення самостріла (герб Київського магістрату XVII – XVIII століть) і знака князя Володимира — тризуба, який згодом став державним гербом України.
За часів Гетьманату Павла Скоропадського в 1918 році Георгій Нарбут підготував проєкти герба і печатки Української Держави. За основу він узяв символіку Війська Запорозького XVII-XVIII століть. Герб зображував козака у золотих шатах, із шаблею на боці та мушкетом на лівому плечі. Над щитом із зображенням козака розміщувався тризуб князя Володимира Великого. Печатка ж мала вигляд кола, всередині якого розміщувався герб, а обабіч – написах «фірмовим» нарбутівським шрифтом «Українська Держава». Спеціальна комісія схвалила проєкти Нарбута, однак через швидке падіння Гетьманату затвердити їх не встигли.
За інформацією департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР
Джерело: Прочерк