Як працюють одноразові поди
Популярність сучасних одноразових електронних сигарет тримається на "трьох китах" - невеликих розмірах, стильному зовнішньому вигляді та зручності використання. При цьому важко сказати, яка складова успіху важливіша. Тут все індивідуально: комусь такі пристрої подобаються через можливість без проблем носити їх у кишені чи дамській сумочці, а інші любителі паріння насамперед відзначають яскравий та оригінальний дизайн. Необізнана людина легко може переплутати одноразку з флешкою — деякі моделі дуже схожі на такий компактний пристрій для зберігання інформації.
Ну, і, звичайно, одноразові ПОД-системи викликають захоплення простотою експлуатації – не потрібно читати інструкцію, щось налаштовувати, потім міняти та чистити. Активуються такі пристрої для паріння від затягування, а після вичерпування ресурсу стара одноразка підлягає утилізації, як звичайна батарейка. У цьому принцип використання одноразових електронних та звичайних сигарет схожий: купив, попарив (покурив), дістав нову. Тільки курці вдихають і випускають дим, а вейпери – пар. Давайте докладніше зупинимося на роботі таких ПОД-систем і дізнаємось, як все влаштовано.
Що спільного і чим відрізняється одноразовий ПОД від інших пристроїв для паріння
Принцип роботи пристроїв для паріння однаковий - спеціальна рідина нагрівається до потрібної температури, вода починає випаровуватися, утворюється пара, яку і вдихають вейпери. У складі рідини (аматори паріння називають її жижею) містяться пропіленгліколь, гліцерин, смакові добавки та нікотин. В одноразках використовується сольовий нікотин, який відрізняється від звичайного швидшим всмоктуванням у кров та тривалим періодом виведення з організму. Тому насититися можна буквально за 3-4 затяжки.
У вейпах використовуються і безнікотинові рідини, але в одноразових pod системах їх не зустрінеш. Справа в тому, що швидке вгамування почуття нікотинового голоду допомагає людям, що кидають палити, подолати смертоносну звичку без нервових зривів і пригніченого стану. Звикання до нікотину викликає в організмі потребу постійно отримувати нову дозу речовини, відсутність якої стає причиною психологічного дискомфорту і навіть стресу. Тож наявність саме сольового нікотину у складі жижі – це ще одна перевага одноразових подів.
Зрозуміло, що процес перетворення рідини на пару вимагає наявності в одному корпусі певних компонентів — наприклад, резервуара для рідини, випарної камери, джерела живлення (адже рідину потрібно нагріти), нагрівального елемента (простіше кажучи спіралі, яка доводить жижу до необхідної температури). Конструктивно одноразки відрізняються від інших пристроїв для паріння. Вони належать до класу ПОД-систем. Головна їхня особливість - суміщення в одному відсіку або контейнері (так перекладається з англійської мови слово pod) резервуара для жижі та випарної камери. Інша назва такого складового елемента конструкції – картридж. Також у корпусі знаходиться акумулятор.
У багаторазових подах картридж можна міняти на новий (закриті системи) або заправляти бак новою рідиною для паріння (відкриті системи). Також є можливість заряджати акумулятор. В одноразках все інакше - пристрій працює до повного завершення ресурсу акумулятора та виснаження запасу жижі. Далі необхідно здати на утилізацію.
Одноразовий под: все просто та зручно
Одна з головних переваг одноразових ПОД-систем - зручність використання. Пристрої такого типу надходять у продаж із зарядженим акумулятором та заповненим жижею резервуаром. Як відбувається процес паріння? Все дуже просто:
- Любитель паріння робить затяжку.
- Спеціальний датчик активує пристрій і на спіраль надходить струм від акумулятора.
- Нагрівальний елемент доводить рідину до потрібної температури. Щоб спіраль не підгорала і в роті не з'являлося відчуття гіркоти (вейпери називають такий конфуз "гариком"), на неї намотують спеціальні бавовняні випарники. До речі, у відкритих подах їх потрібно періодично змінювати, але при використанні одноразок цього робити не доведеться.
- Утворюється пара, яку вдихає людина. Смакові відчуття залежать від харчових ароматизаторів, що використовуються.