Бронь від мобілізації: змінилися критерії під час визначення критично важливих підприємств
З квітня 2023 року кількість працівників, яких можна забронювати від мобілізації суттєво збільшиться, адже Міністерство аграрної політики розширило критерії, які використовуються для визначення важливих для української економіки сільськогосподарських підприємств.
Критично важливі підприємства визначаються відповідно до критеріїв, встановлених Кабінетом Міністрів України. Обсяги броні від мобілізації у воєнний час визначаються з урахуванням встановленого законодавством мобілізаційного замовлення.
Нові критерії торкнулися двох аспектів роботи сільгосппідприємств - площі оброблюваних угідь і загальної кількості працівників, задіяних на підприємстві.
Згідно з наказом від 23 квітня 2023 року, тепер співробітників зможуть бронювати підприємства, які обробляють угіддя площею не менше ніж 500га. Раніше ця цифра становила 1000 га. Також відстрочку від мобілізації тепер надають підприємствам, на яких працює не менше ніж 20 співробітників. Раніше відстрочка надавалася підприємствами зі штатом не менше ніж 50 осіб.
З 18 квітня 2023 року до списку господарств, які мають право на бронь, включили такі підприємства:
- які постачають овочеве насіння або польові культури і діють в інтересах суб'єкта прав щодо більш ніж ста (100) сортів рослин, включених до Державного реєстру сортів рослин (потрібен договір доручення із суб'єктом прав або довіреність);
- які постачають овочеве насіння або польові культури і мають обсяги ввезення на більш ніж 40 мільйонів гривень за період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року (потрібен завірений керівником підприємства документ про ввезення із зазначенням найменувань насіння, митної вартості, коду УКТ ЗЕД, митна декларація з номером і датою).
Критерії, за якими присвоюється статус критично важливого підприємства, встановлені постановою Кабінету Міністрів № 76. Для отримання статусу потрібна відповідність мінімум трьом критеріям, а для його отримання необхідно подати заявку на бронювання співробітників.
Нагадаємо, що з квітня 2023 року також запроваджено нові КВЕДи для таких підприємств:
- переробка тютюну, виробництво машин і устаткування для виробництва харчових продуктів і напоїв;
- посередницька діяльність при торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, літаками та суднами;
- виробництво фармацевтичних препаратів, а також матеріалів.