Мобілізація багатодітних батьків у 2023 році: як оформити відстрочку
Уже більше року в Україні триває війна та загальна мобілізація, під час якої військовозобов'язані чоловіки мають обов'язок захищати країну.
Проте законодавство встановило перелік осіб, які мають право на відтермінування. Серед таких є багатодітні батьки.
Як відбувається мобілізація багатодітних батьків, розповіла адвокатка АО Legal Strategy Віолета Монастирська в коментарі Факти ICTV.
Правозахисниця роз'яснила, яка сім'я вважається багатодітною. Багатодітна сім'я, відповідно до українського законодавства - це родина в офіційному шлюбі, яка виховує трьох і більше дітей та проживає разом.
Багатодітною сім'ї єю також вважається, якщо трьох або більше дітей виховує самостійно хтось один із батьків.
Діти, які навчаються за денною або дуальною формою у навчальних закладах загальної, середньої, професійної, фахової, передвищої та вищої освіти, також входять до складу багатодітної сім'ї до закінчення навчання, але лише до досягнення ними 23 років. Це передбачено статтею 1 Закону України “Про охорону дитинства”
Чи можуть мобілізувати багатодітних батьків 2023 року
Жодних змін у 2023 році стосовно мобілізації багатодітних батьків не відбулося, як пояснила Монастирська. То ж, у відповідності до статті 23 закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не можна призивати на службу жінку або чоловіка, які виховують троє і більше дітей віком до 18 років.
Але такі особи мають право призиватися на службу за власним бажанням. Та проходити службу вони можуть лише за місцем проживання.
Цю інформацію підтвердив під час брифінгу в Military Media Center, полковник Сергій Калугін - Печерського РТЦК та СП міста Києва.
Які документи підтверджують статус багатодітної сім'ї
Таким документом є посвідчення багатодітної сім'ї, яке підтверджує цей статус та дає право отримувати пільги, згідно із законом України “Про охорону дитинства”.
Тому військовозобов'язана особа з такими документами та копіями повинна прийти до ТЦК та СП і подати заяву стосовно статусу багатодітної сім'ї та права на відстрочку.
Із собою також потрібно взяти:
- документи про підтвердження наявності трьох або більше неповнолітніх дітей;
- свідоцтво про шлюб, або його розірвання;
- довідку про кількість зареєстрованих осіб у помешканні для того, щоб підтвердити спільне проживання.
Як в Україні отримати посвідчення багатодітної сім'ї
Щоб отримати таке посвідчення, батьки повинні звернутися до:
- структурних підрозділів, які займаються питанням соціального захисту населення;
- районних держадміністрацій;
- до виконавчих органів міських рад міст обласного значення;
- міських рад об'єднаних територіальних громад;
- сільських селищних рад;
- до центру надання адміністративних послуг.
Також потрібно подати ще такі документи:
- заяву одного з батьків для, того щоб оформити посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї за формою затвердженою Мінсоцполітики;
- фотокартку кольорову або чорно-білу розміром 30 на 40 мм; документи, які засвідчують, що дитина виховується одним із батьків, якщо шлюб є повторним та діти від попереднього шлюбу проживають разом;
- копію довідки з навчального закладу, або свідоцтво про народження дитини;
- довідку, яка підтверджує зарахування дитини до закладу освіти, або про переведення на наступний курс навчання в межах відповідної програми підготовки для продовження дії строку посвідчення;
- копії свідоцтва про народження дітей;
- копію свідоцтва про шлюб, крім тих батьків. у яких шлюб не зареєстровано;
- копії сторінок паспорта батьків;
- копію посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є особами без громадянства, або іноземці, які перебувають в Україні законно.
Також мають право на відтермінування від мобілізації чоловіки, які самостійно виховують неповнолітню дитину.