Як виглядають оновлені паспорти-книжечки, і кому їх видаватимуть
Наразі в нашій державі паралельно з ID-паспортами діють паспорти у формі книжечок. Коли ви отримуєте новий паспорт, вам видадуть пластиковий варіант документу, але ви матимете повне право отримати, крім цього, й звичний багатьом паперовий паспорт.
Проте все ж варто зазначити, що процедура отримання паперового паспорту має певні труднощі, а ще бланк паспорта вже в близькому майбутньому зазнає певних змін.
Що не так з паспортами старого зразка, і яким чином можна отримати паспорт- книжечку
Насправді в нашій державі є можливість отримати й паспорти-книжечки, але мають вони один мінус.
Річ у тім, що такий документ включає інформацію щодо громадянина, його місця реєстрації та місця, де був виданий документ, не лише державною українською, а й російською мовами.
У разі необхідності заміни чи отримання нового паспорту, вам буде виданий біометричний паспорт ( ID-картку).
У разі бажання отримати, окрім вище згаданого варіанту паспорта, ще й паперовий документ зразка 1994 року, вам варто буде звернутися до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства щодо зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року та отримати рішення суду.
Паспорти у формі книжки будуть видавати, але на них очікують зміни
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь ще на початку травня 2023 наголосив на необхідності внесення коректив до паперового варіанту паспорта. Він повідомив про те, що радитиме Верховній раді України змінити положення про паспорт громадянина України, з метою наявності в ньому лише державної мови. Мовний омбудсмен розповів про те, що дане нововведення вже знайшло свою підтримку у профільному комітеті Парламенту.
Пан Тарас зазначив: "Я оприлюднив річний публічний звіт, як це передбачено законом. Згадав про те, що є проблема зі зразками паспортів".
Він розповів, що у звіті є рекомендація Кабінету міністрів внести корективи до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, що був затвердженим згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591) та скасувати вимогу внесення відомостей російською мовою на другій сторінці паспорта громадянина України зразка 1994 року (паперовий варіант) як таку, що суперечить положенням Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Тарас Кремінь розповів, що мова не йде про визнання недійсними біометричних та паперових паспортів. Він зазначив, що в Україні спостерігаються випадки, коли українські громадяни через релігійні переконання та за рішенням суду отримують паспорти-книжечки. Йдеться лише про те, що з бланку повністю приберуть російську мову і дані про громадянина України не буде копіюватись ворожою мовою. Варто зазначити, що ці зміни мали набути чинності ще 2019-го року, коли набув чинності закон про мову. Але з деяких причин нововведення не впровадили.