Як профілактичний медогляд рятує життя: мобільні гінекологічні бригади на Черкащині допомогли тисячам жінкам
«Ми знайшли дуже багато жінок із запущеним раком шийки матки та великими кістами яєчників. Таким чином врятували життя цих жінок», – розповідає координаторка проєкту «Мобільні гінекологічні бригади» у Черкаській області Наталія Лакуста. Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея. Ці лікарські загони швидкого реагування виконують важливу місію – поводять безоплатні огляди жінок на Черкащині. Таким чином, регулярну меддопомогу отримують ті черкащанки, яким вона була недоступна роками. Чому жінка має проводити гіногляд кожні півроку, як уникнути раку шийки матки і яєчників та як війна загалом вплинула на жіноче здоров’я?
«Небезпечні для життя гінекологічні захворювання на перших виліковних стадіях протікають безсимптомно. Симптоми з’являються здебільшого на третій-четвертій стадії, коли вже починається розпад пухлини. А рак яєчників симптомами проявляється тільки тоді, коли в жінки вже розвинувся асцит. Тоді вже врятувати жінку від смерті неможливо. Але якщо виявити ці хвороби на ранніх стадіях – вони лікуються достатньо легко. Тож, наголошую, після 40 років кожна жінка має проходити хоча би раз на півроку огляд в акушер-гінеколога, здавати мазок на цитологічне дослідження шийки матки й робити мамографію.
Якщо рак шийки матки знаходять на першій-другій стадії, то для лікування не завжди є потреба навіть матку видаляти – здебільшого видаляють тільки її шийку. Таким чином, жінка може залишитися з маткою і вести повноцінне життя. З раком яєчників, який розвивається з кіст – так само», – підкреслює важливість регулярних оглядів Наталія Михайлівна.
В. о. заступника медичного директора з акушерсько-гінекологічної допомоги Черкаської обласної лікарні, керівник обласного пренатального центру, кандидатка медичних наук, доцент Наталія Лакуста стала координаторкою «Мобільних гінекологічних бригад» з моменту їх утворення – у листопаді 2022 року. Вона сформувала команду з 5-и бригад, які щомісяця здійснюють близько 10-и виїздів у різні населені пункти Черкащини:
«Основна задача мобільних бригад – робити первинний огляд жінок, які вже давно не зверталися до гінеколога, бо не мають такої можливості. Особливо це є проблемно у селах, які віддалені від районних центрів, лікарень. Це і дороги, і добиратися людям, особливо старшого віку, важко. Нам іноді доводиться долати дорогу і в 250 км – як-ось сьогодні наша бригада їде в Уманський район.
Донори надали нам хороші машини, які проїдуть будь-яким бездоріжжям і дозволяють проводити повноцінне обстеження. Там є крісло, відповідний інструментарій, переносні узі-апарат і колькоскоп та всі витратні матеріали. Плюс швидкі тести для виявлення гепатитів і ВІЛу. А ще ми отримали ліки – протизаплідні, деякі антибіотики, у цілому, їх перелік дуже великий».
Мобільним бригадам доводиться долати не тільки важкі дороги. Є проблеми із залученням жінок до обстеження, а умови праці почасти бувають екстремально-важкими:
«На грудень я запланувала 12 виїздів. Обов’язково узгоджую їх з головними лікарями або директорами Центрів первинної медико-санітарної допомоги на місцях – вони роблять оголошення й збирають пацієнток. Адже як завчасно ми б не інформували про наші виїзди, до людей у віддалених селах ця інформація майже не доходить.
Бригада працює до останньої пацієнтки: не було ще в нас такого, щоб ми комусь відмовили. Навіть якщо тридцять жінок прийшло на прийом, хоч і важко це для одного лікаря, все одно проведемо повноцінні огляди. Бо бригада, звичайно, ще приїде, але це може бути аж через місяць. Минулої зими світло відключалось – то ми працювали під ліхтарями, свічками, і навіть фарами».
Війна, тривоги, відключення світла – усе це впливає на нервову систему. Наталія Михайлівна на практиці помітила, що і жіноче здоров’я також страждає від стресу. З початком війни, наприклад, збільшилась кількість акушерських ускладнень:
«У 2022-у році в нас було 4-5 еклампсій (смертельно небезпечне ускладнення вагітності), які ми вже 8-10 років не бачили взагалі, бо вони профілактуються. Їх ми знайшли в жінок-біженок з Київщини, які перебували там під час активних бойових дій. Вони ховалися по підвалах тому не могли звертатися до лікарів. У війну також стало більше передчасних пологів. Зараз у нас переповнене відділення реанімації новонароджених... У кожної другої пацієнтки чоловік – на війні, тому вони постійно хвилюються і вагітність протікає важко».
У мобільній гінбригаді, окрім гінеколога, є обов’язково терапевт і акушер-гінеколог та спеціалісти вузького спрямування – кардіологи. Вони проводять повний гінекологічний та акушерський огляд. На початок грудня 2023 року команда Наталії надала допомогу близько 2 000 пацієнткам Черкащини.