• Головна
  • Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде
Новини компаній
15:00, 14 березня

Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде

Новини компаній

Відразу декілька небезпечних хвороб виявляють медики обласної мобільної бригади акушерів-гінекологів під час кожної з поїздок до віддалених районів Черкащини. Надають консультації, призначають лікування, направляють до медичних центрів. Для багатьох мешканців це стало єдиною за багато років можливістю отримати медичну допомогу.

Медик Вадим Одайский про проєкт UNFPA: Мешканці Черкащини розуміють, що такої кваліфікованої допомоги більше не отримають ніде, фото-1

Бригада працює у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Регіональний координатор проєкту, заступник медичного директора з акушерсько-гінекологічної допомоги — керівник обласного перинатального центру Наталія Лакуста згадує, що спочатку більшість медиків в областях ставилася до проєкту скептично, бо їх чимало.

«Думали, що це чергова реформа. Але потім, коли почали працювати, отримали установку, розповіли, де і що потрібно робити, хто повинен входити в бригади – побачили, що це серйозно та корисно. Бачу задоволеність лікарів первинних центрів. Бо ми їздимо у самі віддалені куточки будь-якого району. В села, де немає доріг, і люди не можуть вчасно добратися за медичною допомогою. І це приносить величезну користь», – каже медик.

По-перше, це диспансеризація, якої зараз немає. Тому, що оглядаються люди, які десятиріччями не були ані у гінеколога, ані у терапевта та інших. Лікарі бригади знаходять запущені раки шийки матки, кишківника, порушення з боку серцево-судинної системи. Їздять досить досвідчені терапевти – завідувачі або профільними відділеннями, або тими, що займаються багатьма проблемами, суміжні спеціалісти та кардіологи, які можуть не тільки надати консультативну допомогу, а й направити до лікарні – тому це дуже потрібний проєкт.

«Це одна з небагатьох організацій, яка не просто витрачає кошти. Контролюють, їздять до людей, питають, чи були спеціалісти у цьому районі, передзвонюють до пацієнтів, які були на прийомі. І пацієнти дають свої оцінки: наскільки задоволені. Наприклад, нещодавно від пацієнтів надійшла подяка за роботу бригади», – розповідає про донорів проєкту координатор.

До складу бригади входять п’ять терапевтів, п’ять акушерів-гінекологів – кожен їздить 2-3 рази на місяць. Також медсестри. Два рази на місяць їде кардіолог, плануються й інші спеціалісти – урологи, ендокринологи, алергологи. Бо побачили, що це дійсно ефективно.

Складається графік на місяць – близько 12 виїздів. Заздалегідь зв’язуються з головним лікарем центру ПМСД і узгоджують, куди їде бригада. Через деякий час він телефонує і каже, що бригада потрібна у такому-то селі, в такому ФАПі чи амбулаторії. І це передається бригаді.

Фонд надав спеціальну машину для мобільних бригад. Вона добре укомплектована, навіть є гінекологічне крісло та все, що потрібно для первинної допомоги. Бо буває, що у ФАПі такого немає, чи доводиться працювати на дому. Це ж стосується і спеціальних закладів, де перебувають люди з відхиленнями. Цієї зими поставили обігрівальний пристрій і можуть приймати у машині.

Фонд надає все, що потрібно для первинного огляду, мазків, консультацій на кардіографі. У бригади прекрасний кольпоскоп, переносний апарат УЗД, двоканальний ЕКГ. Плюс розхідний матеріал, типу рукавичок, спиртових серветок тощо.

Інколи про приїзд повідомляють по радіо, роблять подворові обходи, інколи збирає голова села. І люди з задоволенням приходять.

«Одне з основних завдань проєкту було пов’язане з гендерним насильством. Якщо сім’ях присутнє насильство – ми співпрацюємо із соціальними службами, поліцією – якщо є така ситуація, то повідомляємо. Але звичайно тільки зі згоди жінки. А вони, як правило, не бажають повідомляти про це відповідні органи. Приходять, жаліються, але згоди на повідомлення не дають», – зазначає Наталія Лакуста.

Лікар акушер-гінеколог Вадим Одайский підкреслює, що у віддалених селах, куди вони їздять, інколи немає навіть автобуса до райцентру. Плюс стан доріг. Наприклад, до Берлівки, куди 55 кілометрів, добираються півтори години – дороги там зовсім немає. І у людей немає можливості отримати медичну допомогу. Тому робота учасників проєкту дуже актуальна.

80% жінок, які звертаються до лікарів бригади, вже мають пременопаузу чи менопаузу. Молодих в селах менше, і вони мають можливість звернутися чи в Черкаси, чи до районного центру. Бувало, знаходили запущені форми раку, і поліпи, і випадіння органів – коли вже необхідно оперативне лікування. І таких знахідок – по 1-2 кожного виїзду. Люди у селах тяжко працюють – тому й стан здоров’я такий.

«Одного разу прийшов пацієнт, у якого частота серцевих скорочень була всього 30-35 – при нормі 60. Викликали швидку, дали направлення до кардіоцентру – щоб там оперативно ставили кардіостимулятор. Бо ніхто не знав, скільки часу він міг прожити далі. Були випадки, коли зверталися жінки, у яких по 20 і більше років стояли спіралі. Проводимо тестування на ВІЛ, гепатити, RW – випадків не виявляли. Підтверджували рак молочної залози», – ділиться лікар.

В основному, за день приймають 15-20 пацієнтів. Але були випадки, коли, наприклад, до Монастирища приїжджало стільки людей, що закінчували у 6 годин вечора. Плюс дорога майже 4 години – близько 300 кілометрів від Черкас. Додому поверталися о 10 вечора. Траплялося, що по дорозі зустрічали аварії. Зупинялися й намагалися допомогти. Бо мають і кисень, і індивідуальну аптечку для невідкладних станів.

«Люди нам довіряють, завжди запрошують ще. Бо розуміють, що більше такої кваліфікованої допомоги не зможуть отримати ніде», – впевнені в бригаді.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...