• Головна
  • Вічно не вистачає грошей до зарплати — як раціонально розподіляти кошти
12:59, Сьогодні

Вічно не вистачає грошей до зарплати — як раціонально розподіляти кошти

Вічно не вистачає грошей до зарплати — як раціонально розподіляти кошти

Часто трапляється таке, що коштів до виплати нової зарплати не вистачає. Інколи проблема виникає не через суму зарплати, а через неграмотний розподіл коштів. Якщо змінити деякі свої фінансові звички, то можна не лише скоротити витрати, а й комфортно прожити весь місяць і спокійно дочекатися нової виплати.

"Ми-Україна" розповість, як змінити свої звички з витрат грошей, щоб коштів завжди вистачало до заробітної плати.

Заведіть дві банківські картки для різних витрат

Якщо ви заздалегідь плануєте бюджет, то, ймовірно, розподіляєте частину доходу на обов’язкові витрати (наприклад, на продукти, комунальні послуги, транспорт) і залишаєте близько 30% для розваг, хобі чи походів у кафе. Однак, коли всі кошти знаходяться на одному рахунку, легко втратити контроль і перевищити ліміт необов’язкових витрат, часто це стає очевидним лише тоді, коли гроші вже витрачені.

Щоб уникнути такої ситуації, створіть другий банківський рахунок, призначений лише для розваг та необов’язкових витрат. Після отримання зарплати одразу перераховуйте на цей рахунок суму, яку запланували для дозвілля, і користуйтеся окремою карткою для таких витрат.

Основну картку використовуйте лише для оплат за продукти, комунальні послуги, бензин чи інші обов’язкові витрати. Якщо кошти на другій картці закінчаться, це буде сигналом перенести додаткові покупки чи розваги на наступний місяць.

 Аналізуйте необов’язкові витрати

На початку нового місяця перегляньте історію транзакцій другої картки через банківський застосунок. Це дозволить оцінити, наскільки ваші витрати були виправданими.

Можливо, деякі покупки виявилися настільки незначними, що ви б про них і не згадали, якби вони не залишилися в історії.
Інші витрати могли розчарувати вас, оскільки покупка не виправдала очікувань або не принесла очікуваних емоцій.
Але будуть і ті, які вас порадують: корисні, потрібні чи такі, що подарували приємні емоції. Це ті витрати, які справді були вартою інвестицією.
Такий підхід допоможе визначити, які витрати приносять вам задоволення, а які є зайвими. У майбутньому ви зможете уникати непотрібних витрат і краще планувати бюджет.

Як уникнути необдуманих витрат: корисні поради

Іноді витрати здаються виправданими лише на перший погляд, але насправді не приносять очікуваного задоволення. Наприклад, ви сходили на виставку відомого фотографа, про яку всі говорили, але наступного дня вже забули про неї, бо вона не викликала жодних емоцій. Або вирушили в нову кав'ярню, але десерти там виявилися дорогими і занадто солодкими.

У таких ситуаціях варто замислитися: чи справді ви отримали те, чого очікували? Можливо, наступного разу краще уникати подібних заходів, обираючи те, що дійсно приносить вам радість. Так, якщо ви зрозуміли, що вже не так любите солодощі, як у дитинстві, можна зекономити на відвідуванні модних кав’ярень. Заощаджені кошти цілком можуть стати у пригоді до наступної зарплати.

Не робіть необов’язкові покупки в кредит

Кредит може бути корисним інструментом, коли це стосується нагальних потреб. Наприклад, якщо зламався холодильник, а на його ремонт чи заміну потрібні гроші, яких наразі немає. У такому випадку використання кредитної картки — виправданий крок.

Однак для придбання чогось необов’язкового, як-от нового ноутбука, коли старий ще працює, краще уникати використання кредитних коштів. Перед покупкою спочатку порахуйте, скільки ви переплатите через відсотки за кредитом. Подумайте, які витрати доведеться скоротити, якщо не зможете повернути борг у пільговий період.

Можливо, варто відкласти покупку на кілька місяців, за цей час накопичити необхідну суму або дочекатися періоду знижок. Це дозволить уникнути боргів або значно зменшити їх, сплативши все в межах пільгових 100-120 днів.

Робіть паузу перед покупкою

Ця порада стосується витрат, які ви можете собі дозволити одразу, без кредитів чи накопичень. Наприклад, ви побачили в магазині чудову сукню, яка одразу сподобалася. Можна купити її миттєво, але через місяць, коли прийде час носити легкий одяг, ви, можливо, вже не будете розуміти, чим вона вас так привабила.

Перед такими покупками краще взяти паузу. Подумайте, чи дійсно вам потрібна ця річ, чи вона стане ще одним непотрібним придбанням. Час на роздуми допоможе прийняти більш раціональне рішення.

Постарайтеся не робити спонтанних покупок. Пообіцяйте собі обов'язково повернутися за річчю через 2-3 дні.

За цей час ви без зайвих емоцій оціните, чи дійсно вам дуже хочеться носити її. Якщо не передумали — купуйте. Але якщо вам здається, що ви цілком обійдетеся без неї, відкладіть гроші на іншу річ — ту, яка влаштує вас на 100%.

Якщо утримаєтеся навіть від однієї необов'язкової покупки, дожити до зарплати стане простіше. Оцініть бажаний товар за принципом, що ви виберете — річ чи гроші. Цей цікавий спосіб допоможе оцінити, наскільки вам потрібна річ, яку терміново захотілося придбати. Уявіть, що вам пропонують вибір: просто зараз отримати її безплатно або забрати вартість покупки грошима.

Наприклад, перед вами нові навушники, і ви однозначно вибрали б їх, а не гроші. Отже, варто подумати про покупку. А якби вас більше порадували гроші й у вас уже з'явилися думки, як би ви їх витратили — не поспішайте. Найімовірніше, нова річ зараз вам не дуже потрібна.

Робіть заощадження щомісяця, навіть якщо можете відкласти зовсім небагато

Ми часто зустрічаємо пораду відкладати щонайменше 10% доходів. Але ви можете вирішити, що це занадто багато. Можливо, для вас це значуща сума, і складно переводити такі гроші в розділ "Накопичення" щомісяця.

Тоді відкладайте менше. Наприклад, 5%. Як правило, таку частину доходів можна легко виключити зі щомісячних витрат. Додайте до цього кешбек, який ви отримуєте за витрати за дебетовою карткою. І не думайте, що 2-3 тисячі — дрібниця, яка все одно не допоможе створити солідну подушку безпеки. Уявіть, що вам, наприклад, терміново знадобилося поміняти змішувач у ванній, а вільних грошей немає. Тоді кілька тисяч із запасу виявляться дуже доречними.

Навіть відкладаючи потроху, за рік ви зможете накопичити суму, яка точно не буде зайвою. І не доведеться залазити в борги, якщо гроші раптово знадобляться за кілька днів до зарплати.

Влаштовуйте грошовий детокс

Якщо залишилася пара днів до грошового надходження, а кошти вже скінчилися, доводиться якось викручуватися і обходитися без витрат. Така ситуація, як і будь-які вимушені обмеження, не тішить і сильно б'є по самооцінці. Щоб не залишатися зовсім без коштів або не витрачати гроші з кредитки, спробуйте протягом місяця влаштовувати своєрідні "розвантажувальні дні", коли ви нічого не купуватимете. Назвіть їх "днями свободи від магазинів" або "грошовим детоксом".

Заплануйте їх заздалегідь і підготуйтеся: придумайте, що зробити з продуктів, які є вдома, підберіть серіал або кіно на вечір. Можна перетворити такі періоди на вашу особисту або сімейну традицію, навчитися проводити їх цікаво і з комфортом. 3-4 дні на місяць без витрат допоможуть заощадити до зарплати хоч і невелику, але приємну суму.


Як раціонально витрачати гроші після зарплати — корисні поради

Купуйте дорогі речі наприкінці місяця, а не одразу після зарплати Коли на рахунку з’являється значна сума, легко піддатися спокусі витратити частину грошей на велику покупку, наприклад, новий велосипед. Здається, що решти суми точно вистачить на всі інші витрати до наступної зарплати. Але чи це справді так?

Спробуйте відкласти гроші, які ви плануєте витратити на велосипед, і не чіпайте їх до кінця місяця. Решту бюджету використовуйте на поточні витрати. Наприкінці місяця підведіть підсумки. Якщо вам вдалося обійтися без використання відкладених коштів, ви зможете придбати велосипед із задоволенням і без ризику залишитися без грошей. Якщо ж вам довелося взяти частину відкладених грошей на поточні витрати, це сигнал про необхідність переглянути ваші фінансові звички. В такому випадку недостачу можна компенсувати з наступної зарплати, одночасно оптимізувавши витрати на майбутнє. Цей підхід дозволяє перевірити, чи справді у вас достатньо грошей на великі покупки, і уникнути ситуацій, коли кошти закінчуються раніше, ніж очікувано.

Аналізуйте витрати після збільшення доходу


Зростання доходу часто створює ілюзію фінансової свободи. Людина починає думати: тепер я можу дозволити собі більше і перестати економити. Але така стратегія може швидко повернути до старої проблеми — брак грошей до зарплати. Щоб уникнути цього, спочатку залишайте витрати на тому ж рівні, що й раніше. Усі додаткові кошти, які ви отримуєте понад попередню зарплату, відкладайте до кінця місяця.

Якщо до завершення місяця «стара» сума вичерпається, можете використати додаткові гроші. Це дозволить зрозуміти, чи дійсно новий дохід покриває ваші потреби. Якщо ж наприкінці місяця залишаться вільні кошти, їх можна безпечно витратити або заощадити. Але збільшуйте витрати лише на ту суму, яка залишилася невикористаною.

Ці прості звички допоможуть уникнути фінансового стресу, навчитися краще планувати бюджет і уникати ситуацій, коли гроші закінчуються задовго до наступної зарплати. Раціональний підхід до витрат — це ключ до фінансової стабільності та впевненості у майбутньому.

Інформує weukraine.tv

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...