Уманський краєзнавчий музей потребує допомоги
Через відсутність котла можуть загинути експонати вартістю мільйони доларів
42 тисячі гривень потрібно на встановлення нового котла опалення в Уманському краєзнавчому музеї. За словами музейників, якщо до початку опалювального сезону не встановити обладнання, то під загрозою буде доля усіх експонатів музею.
Старий котел, який працював у музеї ще з п'ятдесятих років, розпався навпіл ще весною.
– За дивним збігом обставин котел луснув 15 квітня – саме в кінці опалювального сезону, – розповідає завідувачка науково-дослідного відділу музею Людмила Шуйська. – У п'ятдесятих нам його зробили з двох котлів, але надійним він ніколи не був. Вище 70-ти градусів його нагрівати не можна було, бо протікав. Кожної зими нам його ремонтували, але експонати хоч не були в сирості. А зараз і такого немає. Від сирості експонати псуються дуже швидко. Якось у нас місяць взимку не було тепла, то всі експозиції вкрилися пліснявою, ми їх ледь відновили.
Виконувач обов'язків директора музею Юрій Торгало говорить, що постраждати можуть і картини, що є речовими доказами у відомій справі про викрадення картин з Уманського і Ямпільського музеїв, які зараз зберігаються в Уманському музеї.
– Понад 50 картин, речових доказів, зберігаються у нашому сховищі під сигналізацією, – каже Торгало. – В якому вони стані – невідомо, а як їх може понівечити сирість – навіть подумати страшно. Вартість лише однієї з цих картин – 700 тисяч гривень, тому про загальну вартість можна тільки здогадуватися. У нашому музеї більше 50 тисяч експонатів, і холоду та плісняви вони не витримають.
Працівники музею зверталися до різних установ і організацій: від державного заповідника "Стара Умань" та міської влади до Міністерства регіонального розвитку та будівництва.
– Нам відповідають, що проблему нашу розуміють, але грошей ніхто не дає, – розповідає Юрій Торгало. – Тому ми шукаємо меценатів. Якщо кожен уманчанин дасть по гривні, то і систему опалення відновимо, і на ремонт даху навіть залишиться.