Комісія при обміні банкнот: у НБУ роз'яснили, коли це правомірно
Підставою для стягнення комісійної винагороди при обміні валюти в обмінних пунктах чи банках не може бути наявність незначних пошкоджень на купюрах.
Про це стало відомо 10 червня у відповідному роз'ясненні НБУ.
Уповноважені установи зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, наведеним на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, і не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак незначного зношення, - йдеться у повідомленні.
Ознаки незначного пошкодження:
- втрачена жорсткість купюри;
- локальна потертість або часткова втрата фарби на зображеннях;
- наявність відбитків штампів, печаток, написів, включно з видимими в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 кв мм;
- наявність плям, загальна кільксть яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм;
- наявність надривів або надрізів, кількість яких не перевищує трьох штук завдовжки до 3 мм;
- наявність отворів та проколів, кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше, ніж 1 мм кожен.
Якщо є такі пошкодження, обмінники та банки мають обов'язок приймати такі купюри незалежно від того, в якому році вони були випущені.
Іноземні банкноти, які є зношеними або пошкодженими, згідно з інструкцією про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій з постачальниками платіжних послуг в Україні №103, повинні бути прийняті в касах банків на інкасо на умовах, які визначені банком спільно з банком-кореспондентом.
У НБУ повідомили про те, що комісійна винагорода за обмінні операції, відповідно до статті 47 закону України “Про банки і банківську діяльність”, стягується обмінними пунктами та банками відповідно до тарифів, які ними установлені. Інформація про тарифи повинна бути розміщена у місці, яке є доступним для клієнта.
Внаслідок суттєвих ускладнень логістичних шляхів під час військового стану і збільшення прямих затрат банків на передавання валюти для обміну, установи, які є уповноваженими, поступово підвищують комісії за операції інкасо. Клієнти мають право обирати установу, в якій комісійне стягнення є нижчим.
Можливою є комісія при обміні таких іноземних банкнот:
- які мають більшу площу зношення;
- які стали зношеними або пошкодженими на час звернення;
- розірваних або розрізаних банкнот на частини;
- які мають пошкоджені елементи дизайну та захисту;
- які мають змінений початковий колір паперу або зображення;
- ті, що мають видимі і невидимі забруднення, загальна площа яких є більшою за половину площі банкноти із загальними забрудненнями;
- банкноти, які є пропаленими, старими, пошкодженими внаслідок дії вологи, різних хімікатів та рідин або з ознаками гниття;
- банкноти, які мають недоліки друку;
- банкноти, які вилучила з обігу іноземна держава після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти.
Якщо у пунктах обміну відмовляються приймати без комісії такі банкноти, у Нацбанку закликають скаржитися на номер телефону 0 800 505 240.